Yelken Sporu Nedir? – Nasıl Yapılır?


Yelken sporu nedir?

Yelkenli tekne deneyimini yaşamadan önce bana bu sporu sorsaydınız eğer bir mücadele sporu olduğunu söylerdim ve kesinlikle çok yanılırdım.

Çünkü yelkenli tekne bir mücadele değil, aksine bir uyum sporu. Rüzgarı ve denizi anlamayı, rüzgar ve denizle birlikte hareket etmeyi gerektiren tam bir senkronizasyon sporu, Yelken Sporu. Denizin içinde olmak, rüzgarı hissetmek, bazen rüzgarı beklemek muhteşem. Tabiatla uyum içerisinde olmayı gerektiren, sizi mavinin sonsuzluğuna sürükleyen yelken deneyimi orsası, apazı, pupasıyla size denizin içinde rüzgarla dans etme fırsatı veriyor. Gidilecek yere varılacak menzile müthiş bir lezzet katıyor.

Denizle iç içe olan bir şehirde yaşayıp bu deneyimi bu kadar geç yaşadığım için üzgünüm. Ama ne demişler geç olsun güç olmasın. Gerçekten de her yaşta başlanabilecek bir macera. Kendi adıma söyleyebilirim ki katıldığım bu etkinlikteHedef Yelken’in başarılı eğitmenleri sayesinde çok doyurucu bir deneyim yaşadım. Hedef Yelken’in eğitmenlerine ve organizasyonu düzenleyen herkese çok teşekkür ederim.

Yelken Sporu nedir, nasıl yapılır?

MÖ 2400’lerde Mısırlılar tarafından icat edilen Yelkenli tekne rüzgar gücünden yararlanılarak teknenin hareket ettirilmesi prensibine dayanan bir spor.

Günümüzde daha çok varlıklı insanların rağbet ettiği bu etkinlik aslında denize kıyısı bulunan her insan evladının tatması gereken muhteşem bir deneyim.  Tabiatla uyum içerisinde olmayı gerektiren, sizi mavinin sonsuzluğuna sürükleyen bir denge sporu. Orsası, apazı, pupasıyla size denizin içinde rüzgarla dans etme fırsatı veriyor. Gidilecek yere varılacak menzile müthiş bir lezzet katıyor. Denize tutkunuz varsa ve bir yelkenli tekneyi nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız fakat öğrenmek için can atıyorsanız, o halde yelkenciliğe “merhaba” demenin, rüzgârı arkanıza almanın tam zamanıdır…  Neden Yelken? Derseniz. Kendinizi tanıma ve karşınızda ki ile uyum içinde haraket edebileceğiniz yegane sporlardandır. Cevabını verebilirim.

Yelken Sporunun Faydaları?

Yelken sporu, zekâyı ve onun kullanımını geliştirir. Sorumluluk alma yetisini pekiştirir.
Yelken sporu, doğa ile barışık dolayısıyla kendisi ve çevresi ile barışık özelliklerde insan yetişmesine ortam sağlar.
Yelken sporu, diğer doğa aktivitelerine göre son derece güvenli bir ortam sağlar.
Yelken sporu, rekabet ile dayanışmanın bir arada olacağını kanıtlayan ve yaşatan bir spordur.
Yelken sporu, yardımlaşma becerisini geliştirir.
Yelken sporu, kişiyi geliştirir, olgunlaştırır, özgüvenini yükseltir.
Yelken sporu, kurallara uyma özelliklerini geliştirir. Hakkının takipçisi olmasını sağlar.
Yelken sporu, sosyalleştirir.
Yelken sporu, yaşamda başarılı kişilikler yaratır.
Yelken sporu, her yaşta yapılabilir, her yaşta başlanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ