Vitamin Nedir ?Spordaki Önemi Nedir?


 

BESİNE KARŞI VİTAMİNLER

 

Bugünün sporcuları arasında vitamin tabletleri çok yaygın bir durumdadır.  İncelemeler  % 75 oranında sporcuların bazı basit yapıdaki vitaminlerden, daha karışık şaşırtıcı haplara kadar uzanan bir yelpazede vitamin kullandıklarını göstermektedir. Takviye uygulamaları spor branşına göre değişir.   Erkek basketbolcuların   % 6sı takviye alırken, kas geliştirenlerin tamamı takviye kullanmaktadırlar(Burke&Deakin1994)

 

4 milyon dolarlık vitamin endüstrisinin reklâmlarından birçok karışık bileşim, insanları diyetlerine takviye koymaya ikna etmektedir.  Doğru beslenmeye zaman ayıramayan, çalışan bir anne reklâmlarla etkilenerek, kötü yeme alışkanlığının, takviyelerle yeterli hale geleceğine inanır. Bir banker de sağlığın sigortası olarak ve kendisini squash oyununun stresinden ve birkaç biradan sonra ki olumsuz etkiden korumak amacı ile vitamin aldıkları gözlenmiştir.  Triatlona hazırlanan bir yapı işçisi de çok aktif olduğu ve diyetinin sağladığı vitaminden daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu belirtmiştir.  Yoğun bir kişisel eğitici ise takviye alımının günlük aktif yaşamını ek vitaminlerle sürdürebildiğini belirtmiştir.

 

Sürekli stres altındaki birçok aktif insanlar, öğün atlayanlar, idmanla işi karıştıranlar, yorgunlukla savaşanlar ve yoğun antrenman yapanlar gibi sizde her derde devaymışçasına, sağlığınızı korumak, işlenmiş yiyeceklerin yetersizliğini kompanse edebilmek, atletik performanslarına katkıda bulunmak, enerjilerini artırmak ve sağlıklı bir gelecek için vitaminlere dönmüş olabilirsiniz.

 

Fakat not alın: aynı satış görevlileri, normal besinlerin yetersizliğinden dem vururlar. Hala iyi yemeğe ihtiyaç vardır. Hala iyi yemelisiniz, farklı hapları alıyor olsanız bile. Bir takviye, eğer bir tane seçtiyseniz, bu optimal spor diyetinin bir parçası olmalıdır. Önceliğiniz temel besin öğelerini ve bunların sağlayacağı vitamin ve besinsel diğer ihtiyaçlarınızı karşılayan bir diyet olmalıdır.

 

 

Birçok insan öğle yemeklerini çikolatalı bisküvi ile geçirdikleri için vitamin hapı almaktadırlar.   Onlar vitaminlerin kendi ihtiyaçlarının %100 ünü karşıladığına safça inanmaktadırlar. Fakat bu yanlıştır. Evet, belki ihtiyaçlarının %100 ünü vitamin hapları ile alabilirler.  Fakat biz aynı zamanda proteinlere, minerallere, enerjiye, liflere ve phytochemicals – vitamin olmayan bileşiklere de sağlığımız korumak amacıyla besinlerle alınmasına ihtiyaç duymaktayız.

 

Hiçbir vitamin enerji vermez ve de gerekli yağ ve glikozu sağlayamaz.  Herhangi bir hap kullanımının yorucu yaşamın etkilerini yok edeceğini düşünmek oldukça basit bir düşüncedir. Diyabet ve kalp krizi gibi, yaygın olan bazı hastalıkların ise beslenmedeki yetersizliğe bağlı olarak gelişmesi beklenmemektedir.

 

 

VİTAMİN TAKVİYELERİ:
NEDİR VE NEDEĞİLDİR?

 

Bölümün amacı besinsel takviyelerin ne olduğuna ve bazı bilinmeyen yönlerine genel bir bakıştır.  Bundan sonra paranızı daha çok meyve ve sebze üzerinde mi yoksa takviyeler üzerinde mi harcayacağınıza ve daha fazla zamanınızı düzenli egzersizlerle, daha düşük stres ile ve gülerek daha sağlıklı bir yaşam için mi geçireceğinize karar verebilirsiniz.  Çünkü araştırmacılar vitaminlerin diyetteki vitaminlerin tam rolünü açıklamışlardır.  Vitaminler resmin sadece bir parçasıdırlar.

 

VİTAMİNLER NEDİR?

 

Vitaminler vücudumuzdaki kimyasal reaksiyonların düzenleyen metabolik katalizörlerdir.  Vücudumuz vitaminleri üretemezler, bu yüzden dışarıdan sağlanmalıdırlar. Bugüne kadar ayrı fonksiyonlara sahip 13 vitamin bulunmuştur. Örnek olarak tiamin glikozu enerjiye dönüştürmede kullanılır. D vitamini vücudun Ca kullanım yollarını kontrol eder ve vitamin A göz pigmentlerinin bir parçasıdır ve karanlıkta görmeye yararlar. İnce nokta bu vitaminleri çok aşırı alıp rahatsızlıklara yol açmadan gerektiği kadar alabilmektir.

 

Geçmişte, vitaminler beriberi ve scurvy gibi hastalıklar ve vücut süreçlerini düzenleyen

 

Tavsiye edilen diyet miktarları ihtiyacı açıklayacak şekilde geliştirildi. Bunlar minimal gereksinim değillerdir. En az %30 sınırını koruyacak şekilde Amerikalıların %97 lik besinsel ihtiyacı karşılamaktadır. Örnek olarak vitamin C scurvy hastalığının yetersizliğini önlemek için 10mg her gün: günlük tavsiye edilen miktar ise 60mg veya en az limitten 6 kez.

 

Tavsiye edilen miktarlara, hızlı yaşam temposunda bile sağlıklı 5 temel besinlerden alınarak ulaşılabilir.

 

 

VİTAMİNLER NE DEĞİLDİR?

 

Normal fonksiyonların devamı için, yeterli vitamine ihtiyaç vardır. Fakat bugüne kadar hiçbir kanıt fazla vitamin kullanımının müsabaka performansına etkisini kanıtlamamıştır. Eğilim tam tersi olmasına rağmen, takviyeler performansa etki etmezler,  kuvveti ve dayanıklılığı artırmazlar, enerji temin etmezler veya kas inşa etmezler.

 

Eğer performansa etki eden vitamin yetersizliğiniz varsa, takviyeler problemi çözebilirler.  Bununla birlikte vitamin yetersizliği daha fazla dikkat gerektiren anoreksia, sağlıksız kilo kaybı, malabsorbsiyon problemleri veya yıllarca yetersiz beslenme gibi daha geniş sağlık problemleri ile bağlantılıdır.

 

Bazı insanlar vitamin aldıklarında kendilerini daha enerjik ve daha iyi hissetme eğilimindedirler. Bu anekdot vitamin alımına kişisel yanıtların olduğuna ve her insanın metabolik açıdan bir olduğunu gösterir.  Ya da vitamin alanların plasebo etkisi altında olduğunu gösterir. Belki de vitaminler sağlık unsurlarından birisi olarak alınmaktadır ki bunlar düzenli spor, daha iyi beslenme ve takviye kullanımıdır.  Böyle bir yaşam biçimi tek başına takviye alımından daha fazla iyi olmayı haketmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ