Tenis Nedir? – Nasıl Oynanır? – Kuralları Nedir?


Kort tenisi nedir, Kort Tenisi Nedir? Nasıl Oynanır? Kaç Kişi Oynanır?

KORTUN YÜZEY TÜRLERİ Tenis kortları isteğe ve ekonomik faktörlere bağlı olarak açık veya kapalı çook değişik gerekli Malzemelerle kaplı olarak yapılabilir. Örneğin açık alanlarda yapılan çim kortların yapımı ve bakımı, sentetik malzemeden yapılan korlara göre oldukça pahalıdır. Her açık kort kaplamasının altında veya yanında yağmurr suyuna karşı drenaj katmanları yapılır. Aşağıda bazı kort kaplama türleri açıklanmıştır.

· Toprak Kort
Yüzeyi kırmızı kille kaplı, kırık taş ve tuğla katmanlarından oluşan kort türü. French Open bu tür bir kortta düzenlenir.

· Çim Kort
Bakımı ve yapımı pahalı olduğundan çook çook az vardır. İyi bir drenaj gerektirir. Ancak oyun için hızlı bir sahadır.Wimbledon bu tür bir kortta düzenlenir.

· Sentetik Kort
Suni çim, poliürethan, sentetik kauçuk veya sentetik gerekli Malzemeler ile kaplanmış kortlardır. Bu tür kortlarda oyun malzemeye göre hızlı veya yavaş olur. Avustralian Open bu tür bir kortta düzenlenir.

· Sert Kort
Asfalt veya beton kaplı kortlardır. Oyunun hızı kaplamanın pürüzlülüğüne göre değişir. Asfalt üzeri boyalı kortlar hızlı olur. US Open bu tür bir kortta düzenlenir.

- KORTUN KISIMLARI

· … (Alley) Tekler ve çiftler kennar çizgileri arasında kalan alan.
· Arka Kort /Saha (Back Court) Kortun dış çizgilerinin arkasında kalan ve oyuncuların uzun topları karşıladıkları alan.
· Dış Çizgi (Baseli-ne) Fileye paralel kortun her iki dışında bulunan, oyun alanının enine sınırını belirleyen çizgiler. Servisler bu çizginin dışından atılır.

· Orta Çizgi (Center Line) Servis sahaları arasındaki çizgi.
· Servis Sahası /Kortu (Servce Court) Servis atıcı, ilk vuruşunu sağdan yapmak zorundadır. Orta çizginin dış çizgiye denk gelen yerinin sağından vuruş yapılır ve karşı sahanın sağ kısmında seker.
· ……. (Foreco-urt) File/ağ ile servis sahası çizgileri arasındaki alan.

· Orta Kort (Half Court) Servis çizgisine yakın alan.
· Sol Kort (Left Court) Orta çizginin solundan dışa, fileden dışa kadar olan alan.
· …. (“No Man’s Land”) Dış çizgi ile servis çizgisi arasında kalan kortun arka yarısı.

· Servis Çizgisi (Service Line) Fileye paralel, merkez çizgisi ile kennar çizgilerini birleştiren çizgi. Servis alanının sınırını belirler.
· Servis kennar Çizgisi (Service Baseline) Servis alanının kennar sınırı.
· Tekler kennar Çizgisi (Singles Sideline) Tekler kortu kennar çizgisi.
· Çiftler kennar Çizgisi (Doub- les Sideline) Çiftler kortu kennar çizgisi

KORTUN ÖLÇÜLERİ
Çiftler. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10,97 x 23,77 m
Tekler . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8,23 x 23,77 m
Yanlardaki mesafeler . . . . . . . . . . . . > 3,55 m
Turnuvalarda yanlardaki mesafeler . . 4 .00 m
Arkalardaki mesafe . . . . . . . . . . . . . > 6,40 m
Turnuvalarda arkalardaki mesafeler. . 8,00 m
İki kort arasındaki mesafe . . . . . . . . . 6,00 m
Ortada file yüksekliği . . . . . . . . . . . . 0,915 m
Direklerde file yüksekliği . . . . . . . . . . 1,06 m
Top tutan tel örgü yüksekliği . . . . . . . 4.00 m
Delik aralııkları 4 cm olan ve 2,5 mm’lik tellerden meydana gelen tel örgü.
Uzun kennar boyunca – 10 m suni aydınlatma.

Turnuva standartlarına uygun bir tenis kortu için 18,27 x 36.57 m = 668 m2 faydalı spor alanı gereklidir.
Tenis, raketle iki kişi ya da iki kişilik iki takım arasında oynanan bir spordur. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik topu ağ) üzerinden rakibinin sahasına atmaya çalışırarak aynarlar.
İngiltere’de 1800lerde ilk olarak oynanmaya başlayan oyun, öncelikle İngilizce konuşulan ülkelerde yayılmıştır.court Tenis bugün bir olimpiyat sporu olup, her seviyeden, her yaştan ve her ülkeden oyuncusu bulunmaktadır.Aziz Vatanım Türkiyede çook gelişmiş spor dalı olmamasına rağmen çook sevilen bir spor dalıdır.

Oynama biçimi: Tenis dikdörtgen düz bir yüzeyin üzerinde genellikle betonda, balçıkta,toprak saha veya çimin üzerinde oynanır.
Courtlrın boyutları: Tekler maçlarında court 9 metre uzunluğunda ve 8.23 metre enindedir. Kortun eni çiftler maçlarında 10.97 metreye çıkartılır . Kortun etrafındaki azdan kalan alan ise oyuncuların uçan toplarını alabilmesi içinnDir. Kortun eninden gerilmiş olan net sınır çizgisini iki eşit parçaya böler. Net desteğin 1.07 metre kısalığında ve merkezin 914 milimetre altındadır.

Court Çizgileri :Tenis sahasının boyutları (feet olarak)Kortların genişliğini belirleyen çizgilere sınır çizgileri denir. Bunların ortasındaki küçük işaretin adı ise çilekeş çizgisidir.

Court Tipleri :Üç türde kort vardır. Kortların yüzeylerinde kullanılan malzemeye bağlı olarak her topun yüzeye sekmesindeki hızı farklı farklıdır. Bu da iki kişilik oyunlarda oyunun seviyesini etkileyebilir.
En bilinen üç kort türü şöyledir:toprak kort,çim kort, sert kort

Toprak courtları ‘yavaş’ olarak tanımlanırlar çünkü top rakete gelene kadar hız kaybeder ondan sonra oldukça yükseğe zıplar ve yere carptiktan sonra ani bir hizlanma olur. toprak kortta oyuncular top-spin vuruslari tercih etmeliler. Toprak courttaki maclar winner adi verilen sayi alan vuruslarin daha zor olmasi sebebiyle daha uzun surer. Sayilar genellikle oyuncularin basit hatalar denilen topun filede kalmasi ya da cizgilerin disari atilmasi sonucu alinir . Toprak coutortlarında oynanan oyunlarda topun bıraktıği izler belirginnDir.,

Sert ve çim Court daha “hızlı” yüzeylerdir. Bu hız yapıldıkları maddeye göre değişir. Bu yüzeylerin özelliği kısa sıçrayışlardır. Bu courtlarda sert servis atan ve vuruşları sert olan oyuncuların avantajı vardır.

Normal Bir Puanlık Oyun
Oyuncular veya çiftler nette karşılıklı bir biçimde durur. Bir oyuncu servisi uygular ve netin karşısındaki oyuncuy ani rakib alıcıdır. Servis courtun iki yarısı arasından değişir.
Her bir puan için, servis atan kişi sınır çizgisinin arkasında, orta işaret ile yan çizgi arasında durur. Alıcı onun tarafındaki netten istediği yerde durabilir ama genellikle servis kutusunun arkasındadır. Alıcı hazırsa servisi atan kişi atar.
Meşru olarak top nete değmeden üstünden rakiplerinin çaprazı sahasına iner.Top eğer servis atarkenn dışarı çıkarsa aut olur ve servisi atan kişi puan kaybetmiş olur Şutlar Servis

Court tennis de servis aşamaları sırasıyla ( sağ elli oyuncular için ); raket ve top birbirine paralel şekilde elde hazır olur. doğru servis kutusuna alınan vücut pozisyonuyla birlikte top dikey alın hizasına yaklaşık 2 kol boyu yükseltilir. bu yükseltmede top raketle eş zamanlı birbirinden ayrılırkenn sağ eldeki raket, koldaki flexörleri çalılştırarak sırta kapalı şekilde alınır.. dirsekten, yukarıda doğru yükselen topa, omuzunda kuvvet yardımıyla vuruş uygulanır.. böylece vuruşun tamamlamasıyla raket sol ayak yanına doğru innDirilir….

Vuruşlar:
Forehand;
Forehand de sağ kol raket tek elle tutulacak şekilde baş üstünden düzgün bir açıyla kol gergin bir şekilde geriye çekilir.Bu esnada bacaklar birbirine paralel olacak şekilde hafif bükük durulur.Top gelirlen raket aşağıdan giderek hafif bükülmüş dizin tam önünde topa vurulur. topa vurulduktan sonra raket boyna çekilir ve çekilirkenn sol elle tutulur.

Backhand;
Backhand vuruşunda geriye iki elle raket çekilir. raket geriye çekildikten sonra yüzü karşıyı göstermelidir. rakt çekilirkenn dizler paralel bir biçimde hafif kırılmalıdır. topa dizin biraz önünde raket iki elle vurulmalıdır. raket topa vurulduktan sonra iki elle boyna çekilmelidir.

Diğer Şutlar
SMAÇ;Smaç servisin bir bennzeridir top yüksekten gelinde smaç uygulanır.
VOLE;Vole yere sektirmeden file önünde vurulan toptur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ