Sürantrenman Nedir ?Nasıl Korunulur ?


SÜRANTRENMAN NEDİR? NASIL KORUNMALI?

Sürantrenman, sporcu ve antrenörlerin sıklıkla karşılaştıkları, fiziksel ve zihinsel yorgunluktan kaynaklanan performans kaybıdır. Sürantrenmanın oluşumunda en önemli etken yüklenme, dinlenme, arasındaki oranın dengesizliğidir. Antrenman ve dinlenme oranına dikkat edilmezse sporcu dinlenemeyerek bitkin hale gelmektedir.

Önlem alınmazsa yorgunluk ve bitkinlik sonucu sürantrenman ortaya çıkmaktadır. Kısaca sporcuların ağır antrenmanlar yanısıra stres verici faktörlere maruz kalması (aile, iş, okul) sürantrenmanın temel nedenleridir. Sürantrenman nedenleri ortadan kaldırılmazsa, sporcunun organizması toparlanamamaktadır.

Sürantrenman Nedir Nasıl Korunmalı.Antrenörler sporcuların yaşam tarzı ve antrenmanlarla oluşan fazla yüklenmeleri konusunda önlem almalı ve istenmeyen sürantrenmandan sporcular’ korumalıdır. Sürantrenmanın basit bir şekilde belirlenmesi istirahat nabzı ve vücut ağırlığının sürekli kontrolü ile mümkün olmaktadır. Sürantrenmanın oluşumunun engellenebilmesi için sporcuların sosyal ve spor yaşantılarının kontrol altında tutulması, özellikle istirahat nabızları ve vücut ağırlığının her sabah kontrolü, antrenman, dinlenme ve beslenme dengesinin iyi ayarlanması gerekmektedir.

Sporcuların beslenmeleri konusunda beslenme uzmanından yardım alınmalıdır. Sporculara yüksek enerjili, karbonhidrat vitamin ve minerallerden zengin, az yağ ve protein içeren bir diyet, bol sıvı tüketimi önerilmektedir. Menüler sporcuların sevdiği yiyeceklerden oluşmalı, gerektiği durumlarda diyetlerinde ticari sporcu yiyecek ve içeceklerine yer verilmelidir. Kahve gibi uyarıcı içecek tüketimleri sınırlandırılmalıdır.

1-Yenilenmeye olanak derecede bir süre antrenmanlara ara vermek .Farkında olarak salonda kendinize faydadan çok zarar verebiliyorsunuz , bugün kenara çekilin ve yarın ara verin .Bazı insanlar antrenmanlara geri dönmeden önce kafaca ve vücutça olarak hazır olmak için bir hafta ara verirler .Artık antrenmanlara daha iyi odaklanabilirler ve daha fazla zevk alabilirler.

2-Antrenmanları miktar ve/ve ya zorluk olarak indirgeme .Eğer bir hareket için beş set harcıyorsanız set sayısını iki ve ya üçe indirmenizde, ağırlıkları azaltarak ve yalnızca form durumuna odaklanılmaması için bir sebep yok Egzersizlerinizi iyi ayarlayarak zihin ve kaslarınız arasındaki bağlantıyı güçlendirin

3-Etkilenen bölgelere derin doku ya da spor masajı yapma . Kaslardaki gerilimi serbest bırakmanın ve iskelet-kas sistemini yenilemenin en etkili yolu ,ustalıkla uygulanan masajdır .Düzenli bir aktivite sırasında kaslarda olduğu gibi eklemlerde,bağlarda,tendonlarda da büyüyen gerilmelerde oluşmakta.

4-Etkilenen kasa kendiniz masaj yapın .Ellerinizle Yamuna Body Rolling(BR)(Yamuna VücutYuvarlama) gibi bir sistemle özel olarak hazırlanmış bir topla hamstrings,calves,dizler ,quadricepsler,omuz ya da sırt gibi herhangi bir kasınızı yada ekleminizi hedef alacak şekilde kendinize masaj yapabilirsiniz .Bu masaj kasılmış ve eklemleri esnekliğini kaybetmiş insanların esnekliğini yeniden kazanmasına neden olur.

5-Sıcaklık terapisi .(Buz banyosu ,sıcak ve soğuk duşlar vb.) .Bu vücudun sıcak ve soğuğa karşı reaksiyon göstermesinde uyarıcı bir etkiye sahiptir .Vücutta derinin altında sinirler impuls(uyarı) taşırlar , bağışıklık sistemimizi canlandırırlar,dolaşımı ve sindirimi geliştirirler,stres hormonlarının üretimine etki ederler,kan akışını hızlandırırlar ve acıya karşı duyarlılığı azaltırlar .

6-Günlük kalori gereksiniminizi aşmayı garanti edecek miktarda kalori alın .Sürantrenman durumunda vücut çeşitli gıdalar yönünden tükenmiş olabilir .Yenilenme sürecine destek amacıyla karbonhidrat oranı bakımından yüksek , proteinlere ve yağ bakımından omega 3 gibi sağlıklı yağlar içeren besinlere yönelmeli ve bu şekilde beslenme programı hazırlanmalı .Karbonhidrat beyniniz için yakıt üretecektir , yağlar depresyondan çıkmanıza yardımcı olacaktır ve proteinler kaslarınızı tamir edecektir.

7-Vitamin eksikliğinizi ek gıdalar ile desteklemek.Sürantrenman sorun olduğunda yemeklerden yeterli miktarda vitamin almak zorunludur ve ekbeslenme bu durumda yararlıdır .Ek beslenme maddelerinin (Supplementler) vücut tarafından esas ve düzenli bir şekilde absorbe edilebilmeleri için yemeklere ilaveten ve yemeklerle birlikte alınabilirler .

8-Çalışma programınızı bölmek. Böylece değişik günlerde değişik kaslarınızı çalıştırmış ve vücudunuzun kendini yenileyebilmesi için yeterli süreyi vermiş olursunuz.Akıllı olun ve çalışma programınızı zamana göre iyi bir şekilde planlayın .

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ