Sporda Toparlanma (Recovery) nedir ?


Kasların gelişmesi için, onların strese uğramaları gerektiğini muhtemelen daha önce duydunuz. Şimdi bu ve bununla beraber recovery dediğimiz, iyileşme döneminden bahsedelim. Recovery’nin tam olarak çevirisi, iyileşme değil, ama anlam olarak, idmandan sonra kendimize gelme olarak bakalım buna. Yazının devamında recovery diyeceğim yine, yanlış anlaşılmamasını umarım.

Öncelikle, stres derken neyi kastediyoruz onu inceleyelim. Sözlük anlamını inceliyorum, çünkü genellikle stres dediğimizde insanlar sinir ve asabiyet olarak düşünüyorlar. O da bir strestir, ama bahsettiğimiz değil.

TDK da yeterli bir açıklama olmadığı için ingilizce karşılığına bakmak zorunda kaldım.

“a force exerted when one body or body part presses on, pulls on, pushes against, or tends to compress or twist another body or body part; especially : the intensity of this mutual force commonly expressed in pounds per square inch”

Bunu birebir çevirmeyi düşünmüyorum, ancak bizim stres dediğimiz şey işte bu. Baya vücudumuzla ilgili, bir vücut ya da uzuvun iterken, çekerken, itilirken, çekilirken vb. ortaya çıkardığı kuvvet. (bu kuvvet, güç kavramlarına takılmayalım)

Peki, kasları geliştirmek için stres uygulamak diyoruz. Ancak eğer hep aynı stresi uygularsak, vücudumuz ona alışıyor. Dolayısıyla, uyguladığımız stresi artırmak gerekiyor. Buna da progressive overload, ya da düzenli artan yükleme diyoruz.

Bununla beraber, sporun katabolik bir aktivite olduğunu söylemem gerekiyor. Yani spor, tek başına yapıcı değil, yıkıcıdır. Spor sırasında kaslarımız gelişmez, kaslarımız aksine zarar görür. Recovery dediğimiz şey ise, dinlenme ve beslenmeyi bir arada gördüğümüz bir kavram. Yani recovery sırasında hem dinlenmemiz, hem de beslenmemiz çok önemli. İşin en basit tabirle anlatımı bu şekildedir.

Şimdi, bu dönemlerde mikroplarmış, bakterilermiş gırla geziyor. Vücudumuz, egzersiz yapmayan bir insan bile olsak, sürekli olarak bunları vücuda alıp, yerine göre savaşıyor, yeniyor. Bazen de yenemiyor ve hasta oluyoruz. Egzersiz yapan insanların bağışıklığı daha kuvvetli oluyor, ve daha iyi atlatabiliyorlar bu evreleri. Ancak, egzersiz ile idman arasındaki farkın burada daha büyüdüğünü görüyoruz. Zira egzersiz, insana “çok fazla” stres uygulamayan aktivitelerdir. Yani top oynayınca yorulursunuz ama stres aslında çok fazla değildir. Vücut geliştirme ya da powerlifting yapan insanlarda ise, eğer “idman” yapıyorlarsa eğer, düzenli bir arttırma mevcuttur. Çünkü onlar programlarına progressive overload dediğimiz şeyi uygularlar, dolayısıyla her hafta kendini daha da zorlamak gibi bir sonuca varıyoruz.

E hal bu olunca, sizin dinlenmeniz çok fazla önem kazanıyor. Bunun birkaç yolu var. Bir tanesi, haftada 3 ya da 4 günle idmanı kısıtlamak. Böylelikle vücudunuza dinlenmek için daha çok zaman vereceksiniz.

Bir diğeri, 4. ya da 5. haftalarda deload haftası vermek. Yani stres artışı hedeflemeden, sadece egzersiz yapmak.

Bunlar sırasında en önemli şey ise uyku ve beslenme. Eğer diyet yapıyorsanız, yani kilo vermeye çabalıyorsanız eğer, kalori açığı yaratıyorsunuz demektir. Bu durumda vücut sahip olduğu enerjiyi başka yerlere de harcayacak. Bu elbette bağışıklık sistemini etkileyecek, böyle olmasa aç insanlarda veya iyi beslenmeyen insanlarda daha çok hastalık görmezdik.

E şimdi siz hem kalori açığına sahipsiniz, hem de çok ağır şekilde idman yapıyorsunuz; işte bu ne yazık ki bir nevi hastalığa davet niteliğinde oluyor. Hele bir de içki içiyor, hovarda yaşıyor, uykunuza dikkat etmiyorsanız, bu sizi çok fazla etkileyecektir.

Dolayısıyla, recovery dediğimiz şey çok önemlidir.

Özet:

  • Haftalık çalışma günlerini makul seviyede tutmalıyız.
  • 3. ya da 4. haftanın sonunda 1 hafta deload yapmamız gerekebilir.
  • Uyku düzenimize dikkat etmeliyiz (kişiden kişiye değişmekle birlikte, en az 8 saat)!
  • Beslenmemiz eğer kilo verme amacı taşıyorsa, vücuda uyguladığımız stresi iyi yöneten bir program takip etmeliyiz

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ