Sporda Ergojenik Yardım


 

 

E R G O J E N İ K    Y A R D I M

 

SPORTİF PERFORMANSI ARTIRMAK AMACI İLE DOĞAL YETENEK VE ANTRENMANIN DIŞINDA, MADDE, YÖNTEM VE MALZEMELEİN KULLANIMIDIR.

 

Birçok sporcu için kazanmak tek hedeftir.  Kazanmakla kaybetmek arasında saliseler, milimetreler, gramlar önemli oldukça, performansı artıracak metotların ya da maddelerin kullanımı da önemini koruyacaktır.

 

ERGOJENİK YARDIMCILARIN KULLANIM AMACI

 

1.GEREKLİ YAKITIN TEMİNİ

2.DAYANIKLILIĞI GELİŞTİRMEK

3.YORGUNLUĞU GECİKTİRMEK

4.ANTRENMAN VE YARIŞMA SONRASI TOPARLANMAYI HIZLANDIRMAK

5.OKSİDAN VE LAKTİK ASİT GİBİ MADDELERİN ZARARLARINI ÖNLEMEK.

 

ERGOJENİK YARDIMCILAR

KULLANIL MASI SERBEST OLANLAR

“Ciddi yan etkileri yoktur. Eksikliklerin performansta düşüş gözlenir.

 

KULLANILMASI YASAK OLANLAR

 

Öldürücü ve sakat bırakıcı yan etkileri vardır. Antrenman performansının üzerine çıkartır.

 

ERGOJENİK YARDIMCILAR

 

1.FİZYOLOJİK YARDIMCILAR, kreatin, kan dopingi, karnitin…

  1. PSİKOLOJİK YARDIMCILAR , hipnoz, stres terapisi…

3.MEKANİK VE BİYOMEKANİK YARDIMCILAR,  bisiklette aerodinamik tekerlek ve    kask

  1. BESİNSEL YARDIMCILAR,  CHO, protein, vitaminler, su…
  2. FARMAKOLOJİK YARDIMCILAR,  alkol, marihuana, betablokerler , narkotik analjezikler, anabolik,…

 

 

BESİN TAKVİYE STRATEJİLERİ

Ergojenik yardımcılar olarak anılan maddelerin performansta bir iyileşme yaptığı düşünülmektedir. Bu maddeler besinsel ve besinsel olmayanlar olarak ayrılmaktadır. CHO alımının performansı  etkilemesi için artırılması CHO yu da besinsel ergojenik yardımcılar arasına sokmaktadır. Besinsel olmayanlar ise ürünlerdir. En iyi bilineni ise anabolik steroidlerdir.

 

Çoğu durumlarda ergojenik yardımcılar hakkındaki yargı onların gerçek faydalılığının üzerine çıkmaktadır. E. yardımcılarla ilgili güvenilir kaynaklar, yayınlanmış bilimsel çalışmalardan gelir.  Genelde bir faydanın gözlendiği durumlarda, plasebo etkisi ön plana çıkmaktadır.  Bununla birlikte çalışmaların gösterdiğine göre, protein tozlarıyla birlikte artan protein kullanımı, vücudun ihtiyacının çok üzerinde olabilmektedir. Fazla protein yakıt olarak kullanılır ve bir kısmı da yağ olarak depo edilir.  Fazla protein kullanarak enerji açığını kapatma , fazla CHO alarak daha ucuz yolla karşılanabilir.

 

Bilinen ve henüz kesinleşmemiş birçok ergojenik  yardımcılar vardır. Yine bunlarla ilgili satışların yapıldığı yerlerde, birçok yanlış bilgi de bulunmaktadır.

 

Birçok defa, ihtiyaç duyduğunuz vitaminleri yediğimiz yiyeceklerle yeterince karşıladığımızı duymuşsunuzdur. Bu güne kadar ne Amerikan Dietetic Association ne de hükümet sağlık organizasyonları günlük diyetimiz içerisinde ek vitaminlere yer vermemişlerdir.  İncelemeler birçok Amerikalının yeterli meyve, sebze, hububat ve düşük yağlı süt ürünleri tüketmediğini göstermektedir.  Halk sağlığı uzmanları kötü yeme alışkanlığı olanlara diyetlerini tamamlamaları için ek vitaminler önermeliler mi? Ya da onlar hareketli yaşamlarına rağmen nasıl beslenileceği üzerine daha fazla mı vurgu yapmalıdır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ