Sporcu Psikolojisi


Spor psikolojisi, sporcuların davranış ve düşüncelerini neden-sonuç ilkelerine bağlı kalarak tüm ayrıntılarıyla inceleyen ve bir takım zihinsel tekniklerle sporcuların ve antrenörlerin performansını arttırmaya çalışan bilim dalıdır. Spor psikolojisi psikolojik faktörlerin sporcuların performansına olan etkilerinin yanında egzersiz ve sporun sporcuların psikolojik gelişimine ve sağlığına olan etkilerini bilimsel verilere dayanarak araştırır.

Bugün tüm dünyada bilimsel antrenman metotları çok hızlı bir şekilde gelişmeye başlamıştır. Artık gelinen nokta insan vücudunun da bir limiti olduğu yani bir sporcunun hız, çabukluk, patlayıcı güç ve kuvvet gibi kavramların bir noktaya kadar geliştiğidir. Bu bilimsel yapılan çalışmalarla sporcuların fiziksel özellikleri maksimum düzeye getirilmektedir. Oysaki yeni keşfedilmeye başlanan diğer bir kısımsa olayın sporcu psikolojisi bölümüdür. Dünya çapında başarılı takımlar ve bireysel sporcular bütüncül performans gelişimi sistemini uygulamaktadırlar. Bu sistemde spor psikolojisi ayaklardan birinin oluşturmaktadır. Spor psikolojisi sporun zihinsel boyutu ile ilgilenir. Spor performansına katkısı olan fizik, teknik ve taktik becerilerin yanında psikolojik beceriler de önemli rol oynamaktadır. Spor psikolojisi uygulamaları sadece saha içi veya dışı sorunlar yaşayan sporcular için değildir. Spor psikolojisi, bir sporcunun veya takımın potansiyelindeki performansa ulaşmasına katkı sağlar. Belirli yeteneklerin spor psikolojisi teknikleri ile daha da mükemmelleştirip maksimum performansa ulaşılması hedeflenir. Spor psikolojisi teknikleriyle her sporcunun potansiyel performansına ulaşabilmesine yardımcı olunur. Sporcular hakkında bilgi edinme belirli bilimsel yöntemlerle ve uzman kişilerce yapılmalıdır. Bu yüzden gelişmiş dünya ülkelerinde bir çok teknik direktör, antrenör ve koçlar fiziksel, teknik ve taktik becerilerin yanında psikolojik becerileri de antrenman programlarına ekleyerek spor psikologlarıyla çalışmaktadırlar. Spor psikolojisinin katkılarıyla sporcuların ve takımların performansında olumlu değişimler görülmüştür. Bu nedenle spor psikolojisi modern sporun olmazsa olmazlarından biri haline gelmiştir.

spor-psikolojisiBugün dünyada sporun sadece fiziksel, taktik ve teknik unsurlardan oluşmadığı anlaşılmaya başlanmıştır. Yapılan araştırmalar spor psikolojisinin diğer unsurlar üzerinde tamamlayıcı önemli bir etken olduğunu ortaya koymuştur. Çünkü insanoğlu sadece kas ve kemikten yapılmamıştır. Spor alanındaki bireyin de psikolojik yeteneklerinin çok güçlü olması gerekmektedir. Dolayısıyla dünya çapında başarılı olan sporcuların en büyük silahı spor psikolojisine hakim olmalarıdır. Kuşkusuz ki kişinin performansını fiziksel ve taktik etkenlerin dışında psikolojik ve duygusal faktörlerde etkilemektedir. Duyguların bilinçli olarak kullanılması için planlı ve düzenli bir şekilde bir spor psikolojisi tekniklerinin uzman spor psikologları denetiminde çalışılması gerekmektedir.. Dolayısıyla spor psikolojisi alanında destek almayan sporcuların hiç biri gerçek anlamda maksimum performanslarına ulaşamazlar.

Dünyadaki ve ülkemizdeki başarılı sporcu ve çalıştırıcılara baktığınız zaman sporun fiziksel yönünün yanında spor psikolojisi uygulamalarının da çok önemli olduğunu belirtmişlerdir. Michael Jordan, Tiger Woods, David Beckham, Pete Sampras, Gary Lineker, Tony Schumacher, Muhammed Ali, Phil Jackson, Mustafa Denizli, Fatih Terim, Sir Alex Ferguson, Steve McClaren, Capello gibi sporcu ve çalıştırıcılar sporun zihinsel yönüne her zaman önem vererek fiziksel, taktiksel ve teknik çalışmalarına spor psikolojisi çalışmaları da eklemişlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ