Spor Motivasyonunu Arttırmanın En İyi 7 Yolu


1– UYKU DÜZENİNE DİKKAT EDİN!

Hayatınızı düzene sokmalısınız. Size dakikası dakikasına her şeyi robot gibi yapın demiyorum, fakat fitness ile ugrasıyorsanız eğer mutlaka bir spor düzeni uyku düzeni genel anlamda hayat düzeni olması lazım. Öncelikle her zaman aynı saatte uyumak çok önemlidir. Aynı saatte uyanıp bilinçli bir kahvaltıyla güne çok zinde başlayabilirsiniz.
Düşünsenize uyku düzeniniz yok, ne zaman yatıp ne zaman kalkacagınız bellı degıl. Bu sizi tamamen olumsuz etkileyecektir. Ve her şeyden önemlisi de antrenman saatiniz hep aynı olsun. Antrenman disiplini dediğimiz olay bu oluyor. Bu hem sizi motive eder hem de daha iyi verim alırsınız.

2 – BESLENME PROGRAMINIZ OLSUN

Şimdi diyeceksiniz beslenmenin spor motive olmayla ne ilişkisi var diye… Çoook ilişkisi var. Benim 100 ögrencim üzerinde yaptıgım araştırma sonucunda gün içinde diyet yapan sporcularımın %99’u spor salonunda daha aktif ve daha verimli antrenmanlar yaparken, diğer diyet yapmayan kısımın (düzenli beslenmeyen)  %30’u salona hiç gelmemekte, % 40’ı antrenmanda hiç verim alamamakla beraber sıkıla sıkıla yapmakta. Geriye kalan %30’luk dilim ise piskolojik olarak diyetlerini yapamadıkları için daha çok çalışma hırsı ile salona gelmekte, fakat diyet yapanlarla aynı verimi alamadıklarını gözlemledim. Bu demek oluyor ki beslenme düzeni sizin spor salonuna gitmenizi teşvik ediyor ve daha çok verim almanızı sağlıyor.

3 – YALNIZ ANTRENMAN YAPMAYIN

Tek başınıza spora gitmek bazen gerçekten çok sıkıcı olabilir. Salonumdaki öğrencilerin %80’i partner ile antrenman yapmayı tercih ederken, %20’si tek takılmayı daha çok seviyor. Ama benim tercihim her zaman için partner ile çalışmaktır. Partneriniz olursa spor salonuna gitmek sizin için işkence olmaz, daha çok verimli antrenman yapabilirsiniz. Size mutlaka agırlıklarda destek verır ve sozlerıyle sızı gaza getirebilir.
Diyelim ki siz bugun cok motivasyonsuz bir şekildesiniz; ama partneriniz var, onu ekemezsiniz! Sizi spor salonuna itecek bir nedeniniz var :)

4 – SPOR SALONU SEÇİMİ ÇOK ÖNEMLİ!

Düşünsenize çok uzakta bir spor salonu var ve siz arabaya binin gidin, spor yapın, dus alın gelın derken bi süre sonra bu tempodan sıkılabilirsiniz. Her zaman yakın olan salon daha iyidir unutmayın.  Evinizin altında fitness salonu ya da aynı çevrede fitness salonu oldugunu düşünürseniz eğer, spora gitmek için üşenmeye bahaneniz kalmaz.  Evinizin yakını oldugundan arkadas cevrenizde o salonda olacaktır, daha güzel vakit geçirebilirsiniz. Gittiğiniz salondaki sosyal ortamın varlığı sizi daha çok motive edecektir.
Önemli olan unutmayın ki aletlerin lüks olması ya da iç dizaynın mükemmel olması değil. Bir salona girdiğiniz zaman o salonda antrenman yapmak istemeniz önemli, o aletler sizi çekmeli.

5 – DOĞRU EĞİTMENLERLE ÇALIŞIN

Belki partneriniz yok, mecbur tek gitmek zorundasınız spor salonuna. İşte burada spor salonu eğitmenleri devreye giriyor. Eğer hocalarınız sizi gaza getirmiyorlarsa ya da sizi tetiklemiyorlarsa sizin spor motivasyonunuz her zaman için düşer. İlgisiz hocalar , bilgisiz hocalar her zaman için motivasyonunuzu düşürmektedir. O yüzden mutlaka spor salonuna kayıt olurken hocanızın ilk önce vücuduna değil, bilgi birikimi ve ilgili olup olmadıgına bakın. Daha sonra vucuduna bakın ( -ki göbekli bir hocada olsun demıyoruz en azından fit olmasını tercih edebilirsiniz :)

Ayrıca spor salonu eğitmenlerinin alması gereken aylık ölçü takibi ve aylık 2 aylık 3 aylık antrenman programı değişiklikleri de çok önemlidir. Elinizdeki tablo tamamen sizin aynanız diyebiliriz. Benim yaptığım bir yöntem olan çok azimli çalışan ögrencilerin önceki fotolarını çekip bir kenarda tutmak, her ay o ögrencının fotoğraflarını cekmek ve gostermek kısıye motivasyon saglıyor.

6 – AYAKKABILARINIZA BAKTIKÇA HEYECANLANIN 

Beslenmeyi uykuyu salonu , eğitmenleri  hepsini hallettik diyelim. E şimdi bir de kendimizi iyi hissetmemiz gereken şeyler yapmamız gerekiyor. Spor salonuna gitmek için motivasyonu arttırmak amaçlı güzel bir tane ya da maddi duruma göre birkaç çeşit ayakkabı alarak motivasyonumuzu arttırabiliriz. Hatta ve hatta bazı markaların ayakkabılarının içinde ufak koşu için adım sayar şeklinde cihazlar ile ne kadar koştugunuzu ne kadar adım attıgınızı vs bunları Sporapp’ta paylasabılirsiniz. Bu sızın ozguvenınızı ve spora olan bagınızı arttırır.
Ayrıca zemine uygun spor ayakkabı kullanımı da oldukça önem taşımaktadır. Çünkü koşu ayakkabısı ayrı salon ayakkabısı ayrı günlük ayakkabı ayrıdır. Spor ayakkabısı ve egzersiz yapılan zeminin özellikleri ayak, bacak ve diz ile ilgili yaralanmaların sıklıgı ve ciddiyeti açısından çok ama çok önem arz etmektedir. Ayakkabı seçimi fizyolojik olarak oluşabilecek sorunlarda etkili olmakla beraber çoğu sakatlığıda minumuma indirebilmektedir.
7- GAZA GETİREN MÜZİKLER DİNLEYİN

Spor salonuna her gittiğinizde istediğiniz müzik ile karşılaşamayabilirsiniz. Çünkü oraya gelen çoğu insanın zevkleri farklıdır. Spor salonlarında çalan çoğu müzikler genelde herkesin sevebileceği hafif müziklerdir. O yüzden siz kendi zevkinize göre sizi gaza getirecek listeler yapıp mp3 playerınıza yükleyip spor yaparken dinleyebilirsiniz. İnanın bana o müzikle beraber resmen kopacaksınız. Şahsen bana öyle oluyor. Genelde hard rock parçalarda bu etkiyi görüyorum.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ