Son Pick&Roll


diamantidis_efe--644x362 Uzun guard sınıfına giren Dimitris Diamantidis, Euroleague’in efsane guardları denilince aralarında Sarunas Jasikevicius, Theodoros Papaloukas, Vassilis Spanoulis’la birlikte en üst sıralarda anılan oyuncu artık son sezonunda.

Pick&roll’den içeriye devrilen veya pick&pop’dan sonra dışarıya açılan oyuncuya ‘Hadi ne zaman atacak artık pası çok geç kalmadımı diye sorarken’ saha görüşü, pas yeteneği ve oyun bilgisiyle birleşen donanımıyla pozisyonun sonunda pası alley-oppla tamamlayan Mike Batiste veya dışarıya açılarak üçlüğü gönderen Stratos Perperoglu, Antonis Fotsis.

Takımı için o an pozisyon ne gerektiyorsa yapmaya çalışan, savunmadaki rotasyonları önceden sezip doğru pası doğru adrese gönderen, gerektiğinde sorumluluk alıp top kullanan, fizik kalitesi ve fundamentali sayesinde oyunu post-up oynayarak da yönlendirebilen büyük oyuncu.

Obradoviç Etkisi

Pick&roll oyununda topu devamlı yere vurarak dribblingini kesmeyişi, spacing(alan yerleşimi) konusundaki başarısı, izleyenlere; basketbol IQ’su nedir sorusuna oyunuyla verdiği cevabında en büyük pay sahiplerinden olan, kariyerini ülkemizde başarılı bir şekilde devam ettiren Zeljko Obradovic’le  inanılmaz uyumu.

Pana Taraftarı

2012 yılında İstanbul’un ev sahibliği yaptığı Euroleague Final Four’unu Pana Taraftarlarının alt çaprazında bulunan tribünden takip ederken ‘xorto magiko’ tezahüratına başladıklarında önce salonda atmosferin vermiş olduğu stres ve baskıdan dolayı olay çıktı zannedip maç devam ederken maçı izlemeyi bırakıp Pana taraftarlarının bulunduğu tribündeki desibel rekorlarını alt-üst eden basketbol şovuna kendimizi kaptırmamız, geçen her saniyede ses düzeyini daha da yukarılara çekerek saha içindeki oyunculardan bazılarının meraklarını gizleyemeyip faul atışlarında ve oyunun durduğu bölümlerde Pana Tribününe baktıklarına şahit olduğumuz, Pana taraftarlarının salonda bulunan herkesi etkisi altına aldığını gösteren en önemli anlardan biri olarak hafızalarımızda yerini almıştı.

Son olarak basketbolun oyun okuma yeteneği en güçlü oyuncularından ve en uzun oyun kurucalarından olan efsane oyuncuyu sezonun sonuna kadar takip etmenin keyfini çıkarın.

Dimitris Diamantidis bundan sonra ne mi yapar?

-Euroleague kariyeri boyunca Panathinaikos organizasyonunda oyuncu olarak yer alan Dimitris’in kariyerine yine Panathinakos’ta yönetici, menajer veya antrenör olarak görev alması akıllara ilk ve tek gelen seçenek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ