Son Fadeaway


d1d2ce5ea6d088eb800eb6abba87eb7d

Kobeeee Bryant…
Sanki o basket attığında farklı bir şeyler oluyormuşcasına Staples Center seyircilerinin başka bir büyüye kapılarak garip seslerle attığı basketlere tepki vermeleri mi yoksa deplasmanlarda süre dolarken 2-3 savunmacının üzerinden sahanın dışına çıkarak attığı fadeawayden sonra rakip takım seyircisinden gelen sessiz hayranlık nidaları mı?
Çıkacak olan her ayakkabısını araştırmaktan ayakkabı uzmanı kesilmemiz, Shaq ile bitmeyen ego savaşları, Micheal Jordan’dan aldığı fadeaway sanatını, Hakeem Olajuwon shake ve pump fakeler ile olağanüstü harmanlayarak olayı kendine has başka bir boyuta taşıması, Phil Jackson etkisi, sayı krallıkları, NBA şampiyonlukları, Olimpiyat Altın Madalyaları…

Şut atarken bacaklarının özgürlüğe kavuşarak, top el bileğinden çıkana dek rüya gibi bir hale dönüşmesi, şutu hiçbir şekilde kurmaya ihtiyacının olmaması, istediği gibi şutu çıkarabilmesi ve isabet bulma ihtimalinin mesafe ve savunma tanımaksızın topun elden çıkmasıyla yeteceği bir teknik. Kobe Bryant.

İtalyancası ve kardeşim dediği Pau Gasol’le birlikte parlattığı ispanyolcasıyla beraber sahip olduğu karizmaya daha çok entelektüel bir yapı katmasıyla basketbol sahası dışında da hayranlık uyandırması. Aurasında basketbol yazan dünya üzerindeki birkaç oyuncudan biri olan büyük oyuncu artık kariyerinin son sezonunda(Bir sürpriz olmazsa).

Basketbolun ne kadar estetik ve spektaküler bir spor olduğunu kanıtlarcasına sahada süzülmesiyle birlikte yarattığı etkinin taraflı tarafsız herkes tarafından büyük saygıyla karşılanarak gittiği her salonda son sezonunda olmasının da verdiği etkiyle maç sonlarında ayakta alkışlanarak vedaya hazırlanması.

”Kobe mi Lebron mu?” sorusunu sorarak karakter analizi yapma çabalarının artık yavaş yavaş tarihe karışacak olması basketbolseverleri hüzünlendiriyor.

Ülkemizde basketbol üzerine yazılmış az sayıda kitap bulunmasından dolayı yurt dışından,  internet üzerinden sipariş ederek ulaşabildiğim Kobe üzerine yazılmış ne kadar kitap varsa araştırmamla birlikte Kobe’yle ilgili en sağlıklı ve çarpıcı bilgilere ulaşabileceğime inandığım Phil Jackson’ın da yazdığı kitapları okuyarak Kobe’nin şifresini çözmeye çalışmanın verdiği tat.

Son olarak basketbolun mentalmente(zihinsel olarak) en güçlü oyuncularından ve físicamente(fiziksel olarak) en estetik duruşlarından birini sergileyen büyük oyuncuyu sezonun sonuna kadar takip etmenin keyfini çıkarın.

Kobe Bryant bundan sonra ne mi yapar?

-Eşi Vanessa Laine Bryant ve kızları Gianna Maria-Onore Bryant, Natalia Diamante Bryant ile birlikte daha çok vakit geçirecek olması

-Kobe Bryant markasının tanıtımı ve pazarlaması(özellikle Çin pazarı) faaliyetlerine devam edilmesi

-NBA takımlarından birinin hisselerinden pay alma konuları akıllara ilk gelenler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ