Parkour Nedir? – Nasıl Yapılır?


Parkour, bir noktadan başka bir noktaya insan vücudunun yeteneklerini en verimli şekilde kullanıp, sınırlarını da zorlayarak, hızlı ve etkili biçimde hareket etme sanatıdır. Daha doğrusu sporudur. Günümüzde şehir sporu olarak anılmaktadır. Kısaltılmış haliyle “PK” olarak da rastlanılabilir.

Sporun kurucuları Fransa’da yaşayan David Belle ve bir grup arkadaşıdır. Avrupa’da müthiş derecede popülerleşmiş olan Parkour ülkemizde yeterli ilgiyi şu an için görebilmiş değildir. Öyle ki profesyonel olarak yapan sadece 2 kişi vardır ve bu adrestedirler.

Korkutucu gelebilir ya da sakatlanma riski yüksek denilebilir. Fakat bu sporun içinde olanların belirttiği üzere sakatlanma ihtimaliniz yolda yürürkenki sakatlanma ihtimalinizden daha azdır. Çünkü yeteneklerinizi, sınırlarınızı keşfetmişsinizdir. Neler yapabileceğini bilmek insana güven vermektedir.

“Aslında Le Parkour her zaman vardı. Biz buna sadece bir isim verdik.Bizim yarattığımız bir şey değil. Biz sadece onun varlığını bulduk.Taş devrinden beri Le Parkour vardı. Avlanmak kaçmak veya kovalamak için insanlar koşturuyorlardı…” Sebastian Foucan

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. YAŞAR diyor ki:

    Liseye gidiyorum ve bu dalda ilgiliyim beni yönlendire bilirmisiniz

BİR YORUM YAZ