Nasıl Beden Eğitimi Öğretmeni Olunur?


Birçok öğrenci Beden Eğitimi Öğretmeni olmak istemektedir; ancak diğer öğretmenliklerden biraz daha farklı prosedürlerin işlemesi ve bu konuda rehberlik hocalarının fazla bilgisi olmaması nedeniyle öğretmen adayları nasıl olunur sorusunun cevabını bilmemektedir. Bu yazıda Beden Eğitimi Öğretmeni olmak için ne yapılması gerekir?

Adayın öncelikli olarak 12 yıllık temel eğitimi bitirmesi gerekmektedir. Daha bonra girilecek YGS’den yeterli puanı alması gerekir. Genellikle üniversitelerin belirlediği baraj puan 180’dir; ancak bazı üniversiteler bu puanı 160 ya da 140’a kadar çekmektedir. Yeterli puanı alan adaylar girmek istediği üniversitenin BESYO’suna başvuru yapması gerekir. Bu başvurular Haziran ayından başlayarak Eylül ayına kadar devam eder.

Başvuruda bulunan adaylar, üniversitenin belirlediği spor parkuruna katılarak istenilen zamanda bitirmesi gerekir. Sınava katılan adaylar arasında sıralama yapılarak asil ve yedek kazanan öğrenciler belirlenir. Sınava giren lisanslı sporculara ekstra puan verilmektedir. BESYO’ya girmeye hak kazanan öğrencileri 4 yıl sürecek zorlu bir eğitim beklemektedir. BESYO’da kendi içerisinde; Antrenörlük Eğitimi Bölümü, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü, Spor Yöneticiliği Bölümü, Rekreasyon Bölümü gibi bölümlere ayrılmaktadır. 4 yıllık eğitimini bitiren kişiler KPSS sınavından yeterli puanı alarak Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışabilir. İsteyen kişiler özel sektörde birçok farklı alanda çalışabilir.

Beden Eğitimi Öğretmeni maaşı 2016 yılı itibariyle ek derslerle birlikte minimum 3000 TL’dir. Zorunlu hizmet bölgesinde görev yapıyorsanız bu maaşın miktarı da artacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ