Maraton Nedir? – Maraton Koşusu? Maraton Kaç Km?


Maraton Tanımı
Maraton Atletizmde uzun mesafeli (42.195 m) sert tabanlı yollarda yapılan mukavemet koşusudur. Adı eski Yunanistan’daki Marathon Savaşı’ndan gelir. İlk kez 1896’da düzenlenen Atina olimpiyat oyunları’nda koşuldu, 1924 yılında 42.195 m olması benimsendi. Uluslararası amatör Atletizm federasyonu 1992 yılından itibaren 21.100 m’de yarı maraton dünya şampiyonası düzenlemeye başladı

Maraton parkurları aynı nitelikte olmadığı için dünya rekoru kaydı tutulmaz sadece en iyi derece vardır. Türkiye’de maraton, ilk kez 1937’de resmi yarışmalarda yer aldı. 1970’lerde bayanlar da resmen yarışmalarda yer almaya başladı. uluslararası popüler yarışma olarak Boston maratonu, Türkiye’de ise 1979’dan beri yapılmakta olan Asya-Avrupa (Avrasya) maratonu gösterilebilir

Maraton günümüz olimpiyatlarının en önemli sporu olup simgesellik bir yana mukavemet yarışlarının en zorlusudur. Rekabetin çok uzun bir parkura yayılmış olmasından dolayı izlenmesi pek zevkli değildir. Genellikle stadyuma girildiğinde -ki burası hesaplanmıştır genellikle maratoncular stadyum çevresinde seyirciyi selamlamak anlamına da gelen bir tur atarlar ve bu turun sonunda finişe ulaşırlar. Maratonun en güzel anı işte bu andır. çoğu kez maratoncular bu aşamada yeri öpecek kadar yorulurlar. Maraton yarışcısı maratona çok uzun bir sürede hazırlanabilir, bu yüzden olimpiyatlarda maratonun yeri apayrıdır.

Maraton koşuları nedir?

Maraton koşusu; 42.195 m.’lik parkurda yapılan en uzun yaya koşusunun adıdır. Maraton parkurları aynı nitelikte olmadığı için dünya rekoru kaydı tutulmaz, sadece en iyi derece vardır.

Maraton koşularında yalnız bacaklar kollar değil, karın kasları dahil vücudun bütün kasları hareket eder. Maraton koşularında çıkış ve bitişler genellikle stadyum içinde olursa da bu şart değildir. Ana yollar üzerinde koşulan bu yarışmalarda trafik ekipleri de görev alır. Yarışma öncesi her atletin sağlık kontrolünden geçmesi ve koşar raporu alması zorunludur.

Mesafeler kilometre ve mil olarak yol boyunca gösterilir. Her 5 km. ye yerleştirilen resmi yiyecek ve içecek merkezlerinde atletlerin istedikleri yiyecekler ve içecekler bulundurulur. Bir maraton koşucusu koşu sırasında 3000 kilo kalori kadar enerji harcar. Eski yıllarda atletler, yiyeceğe fazla önem vermelerine rağmen son zamanlarda sadece suyla ağızlarını çalkalayıp yüzlerini ve başlarını ıslatmakla yetinmektedirler. Yollar üzerinde yapılan yarışmalarda parkur, koşu çizgisi boyunca ölçülür. 50 m.’ den fazla fark kabul edilmez.

Maraton koşuları insanın fiziksel ve zihinsel seviyelerini ciddi şekilde sınayan yarışlardır.

Maraton koşusunun adı nereden gelir?

Adı eski Yunanistan’daki Marathon Savaşı’ndan gelir.

Maraton koşusu ilk ne zaman yapılmıştır?

Maraton koşusu ilk kez 1896’da düzenlenen Atina olimpiyat oyunları’nda yapılmıştır.

Yarı maraton koşusu nedir?

Maraton koşunun 42.195 m. olan parkunun yarısı olan 21.100 m’lik parkurda koşulan yaya koşusunun adıdır.

Maraton koşusu türkiye’de ilk ne zaman yapılmıştır?

Türkiye’de maraton, ilk kez 1937’de resmi yarışmalarda yer almıştır. 1970’lerde bayanlar da resmen yarışmalarda yer almaya başladı.

Ultra maraton koşusu nedir?

Geleneksel maratondan koşularından daha uzun mesafelerde koşma sporunun adıdır.

Popüler maraton koşuları

1. Boston maratonu

2. Asya-Avrupa (Avrasya) maratonu

3. Vodafone İstanbul Maraton Koşusu

Türkiye’nin maraton koşularında ki başarıları

Veli Ballı 1977 Boston Maratonu’nda ikinci, 1979 Atina Maratonun’daysa şampiyon olmuştur.

Maraton koşucusu nedir?

Maraton koşusunun tamamında veya çoğu bölümünde onları bitiş çizgisine götürecek tempoda koşan, amaçları hiç durmadan yarışı bitirebilmek olan sporculara denir.

Maraton koşucusunun yaptığı antremanlar

1. Hafta’da 25-30 km koşu,

2. Darbesiz egzersizler,

3. Kademeli olarak artırılan uzun koşular,

4. Hız antremanları,

5. Deneme yarışları

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Rıdvan Doğan diyor ki:

    maraton ile ilgili olarak verdiğiniz bilgilerde ciddi yanlışlıklar var.Bu yazınızın yeniden ele alınıp Besyo ya yakışır bir biçimde doğru bilgileri içeren bir yazı olmasınırica ederim

BİR YORUM YAZ