Kondisyon Nedir Nasıl Artar?


Kondisyon, herhangi bir fiziksel aktivite sırasında sporcuların veya takımın o an içerisinde bulunduğu performans düzeyi olarak açıklanabilir. Kondisyon, sporcuların / takımın fiziksel veya psikolojik olarak kapasitelerinin artırılmasına dayanır. Kişinin daha hızlı koşması, daha yükseğe sıçraması, daha fazla ağırlık kaldırması, konsantre olması, odaklanması gibi uğraştığı spor dalında daha iyi bir fitness seviyesine gelmesine ve o seviyede performans göstermesine dayanmaktadır.

Fiziksel Fitness seviyesi iki ana bölümde incelenebilir;

Genel Fitness Düzeyi

Spesifik Fitness Düzeyi

Genel Fitness Düzeyi, kişinin daha sağlıklı olması için yapılan çalışmaları içerisinde barındırırken, Spesifik Fitness Düzeyi ise, uğraştığı spor dalına yönelik çalışmalardan oluşmaktadır. Fiziksel Fitness seviyesi, sadece spor yapmayı içermez. Dengeli bir beslenme planına sahip olma ve dinlenme öğelerini de bünyesinde bulundurmaktadır.

Kondisyon çalışmaları kişiye ve kişilere özel olarak tasarlanmalıdır. Kişinin yaşı, cinsiyeti, genel sağlık durumu, vücut tipi, kas yapısı, becerileri göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin patlayıcı kuvvet özellikleri iyi olan bir kişiye, bu yönde çalışmalar yaptırmak kişinin kondisyon seviyesinin artmasına yardımcı olurken, farklı bir antrenman programı uygulanması bu kişinin kondisyon seviyesini düşürür. Bu yazımızda kondisyon seviyesinin artışı ile ilgili olarak genel bilgiler verilecektir. Size özel programlar için lütfen eğitmeninize veya antrenörünüze başvurunuz.

Kondisyon Nedir? Kondisyon Nasıl Artar?

Kondisyon Nasıl Artar? Nasıl Artırılır?

Öncelikle amacınızın ne olduğunu iyi saptayın. Amacınız kardiyovasküler kapasitenizi mi geliştirmek, dayanıklılığınızı mı artırmak, kuvvet artışı mı sağlamak yoksa genel olarak sağlıklı olmak mı? Sorunuza yanıt verdikten sonra, bireysel özelliklerinizi ve sağlık durumunuzu tam olarak belirleyin. Herhangi bir hastalığa veya sakatlığa sahip misiniz? Uzun mesafe koşular size uygun mu? Sıçrama özelliğiniz hangi düzeyde vb cevaplar sizin kondisyon seviyenizin artması için oldukça önemlidir.

Kardiyovasküler kapasitenizi artırmak için, yürüyüş, koşu, bisiklete binme, ip atlama, kürek çekme, yüzme vb fiziksel aktiviteleri uygulayabilirsiniz. Burada önemli olan konu, bir anda aklınızdaki kondisyon seviyesine ulaşmanız hemen hemen imkansızdır. 1 saat boyunca hiç durmadan koşmak istiyorsanız, bunu başlar başlamaz yapamazsınız. Bu durum bir bebeğin emeklemeden koşmaya başlamasına benzemektedir. Bu nedenle 15 – 20 dakikalık yürüyüşlerle harekete geçmeye başlayabilirsiniz. Vücudunuz bu egzersiz planına alıştığı zaman, süreyi 20 – 25 dakika bandına alabilirsiniz. Vücudunuz 20 – 25 dakikalık performans düzeyine alıştığı zaman, 15 – 20 dakikalık yürüyüş seviyesine göre kondisyonunuz artmış demektir. Buradaki en önemli nokta, nasıl olsa vücudum alıştı diye düşünüp bir anda 1 saat yürümeye çalışmaktır.

Vücudumuz belirli bir kondisyon seviyesine ulaşmadan bir üst seviyeyi zorlamamız, sakatlık riskinin artmasına neden olabilmektedir. Bu prensipler doğrultusunda devam ederseniz, belirli bir süre sonra 1 saat tempolu bir şekilde yürüyebilir bir kondisyon seviyesine gelmişsiniz demektir. Bu performans seviyesine vücudunuz alıştıktan sonra. 1 saatlik yürüyüş programınızın içerisine kısa süreli koşular ekleyebilirsiniz. Bir süre sonra ise 1 saat boyunca hiç durmadan koşabilir bir seviyeye gelmiş olacaksınız. Tüm bu süreç, 4 – 6 aylık bir periyottan oluşabiir. Fakat kalıcı ve emin adımlarla ilerlemeniz hem kondisyon seviyenizin devamlılığı açısından, hemde sakatlıktan uzak ve sağlıklı bir şekilde egzersizlerinize devam edebilmeniz için oldukça önemlidir.

Aynı mantıkla yaklaşacak olursak, kas gelişimi içinde benzer bir yol izlenmelidir. Unutmamalıyız ki, kaslarımızla beraber eklemlerimiz, tendonlarımız ve bağlarımız aynı anda kuvvetlenmez. Bu nedenle vücudumuz belirli bir ağırlığa alışmadan çok ağır kilolarla çalışmayı denememeliyiz.

Yukarıdada belirttiğimiz gibi bu yazımız kondisyon artışı ile ilgili olarak genel bir bilgi vermekti. Bundan sonraki yazılarımızda, branşlara özgü kondisyon artışları ile ilgili yazılarımız yer alacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ