Fatih Projesi’nde son durum


Çalıştayta, bilişim alanından akademisyenlerin yanı sıra özel eğitim öğretmenleri, engellilerle ilgili dernek ve vakıfların temsilcileri, engelliler için eğitimde oluşturulacak dijital içeriklere ilişkin görüşlerini MEB’e sundu.

Bakan Avcı, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de engellilerin eğitiminde fırsat eşitliğinin sağlanması ve hayat standartlarının iyileştirilmesi konusunda yürütülen çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.

MEB’in dijital bilişim ağı EBA platformunda yer alan içeriklerin engelliler için iyileştirilmesini planladıklarını bildiren Avcı, “FATİH Projesi kapsamında engellilerin eğitim içeriği ihtiyacının karşılanabilmesi için çalışıyoruz. MEB’in dijital bilişim ağı EBA platformu içerisinde yer alan içeriklerin engelliler için iyileştirilmesini planlıyoruz” diye konuştu.

Avcı, farklı engel gruplarının temsilcilerinin katılımıyla daha önce “Engelliler ve Bilişim” ile İzmir’de görme engelli öğretmenlerin katılımıyla “FATİH Projesi’nden Yararlanma İmkanı” konulu toplantılar düzenleyerek yapılması gerekenler hakkında öngörüş aldıklarını, çalıştayın da yeni fikirlerin paylaşımı açısından önemli olduğunu ifade etti.

- MEB engelli eğitiminde yol haritasını çiziyor

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Dinçer Ateş de FATİH projesinin en önemli bileşenlerinden biri olan Eğitim Bilişim Ağını (EBA) engelsiz hale getirmek üzere çalışma başlattıklarını ve bu çalışmalara bir yol haritası çizmek ve akademik bir zemin sağlamak üzere çalıştay düzenlediklerini söyledi.

Eğitimde dijital içeriklerin kullanılmaya başlamasının yeni olduğuna işaret eden Ateş, bütün dünyanın e-içerik konusunda arayış içinde olduğunu kaydetti.

MEB’in “eba.gov.tr” adresinden ulaşılan e-içerik portalı EBA’yı daha yaygın, işlevsel ve zengin kılmanın arayışında olduklarını ifade eden Ateş, “Sayısı 150 bini bulan içeriğimizle iyi bir seviyede bulunduğumuzu ve EBA’nın dünyanın en büyük eğitim bilişim ağı olduğunu söyleyebilirim. Ancak bununla yetinmek istemiyoruz. Eğitim içeriklerimizi kalite seviyesini gözeterek arttırmanın gayretiyle çalışırken bu içerik dünyamıza bütün öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi dahil etmenin de arzusu içindeyiz” şeklinde konuştu.

“Engelsiz EBA” çalışmalarında sona geldiklerini aktaran Ateş, EBA’da 4 bin 395 ses dosyasının yayınlandığını, Karadeniz Teknik Üniversitesiyle işitme engelli öğrenciler için içerik üretmeye ilişkin protokol imzalandığını, İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle de görme engelli bireylerin istifadesine sunulacak içeriklere ilişkin çalışmaların protokol aşamasına geldiğini sözlerine ekledi.

(AA)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ