Dünyadaki En Çok Yapılan Spor Branşları Ve Kısaca İçerikleri Nelerdir


Dünya çapında yüzyıllardır devamlılığını sürdüren birçok spor branşı bulunmaktadır. Dünyada ’ki spor branşları kitlelerin evrensel boyutta birlikteliğini sağlayan, yarışırken eğlenmeyi, bir yandan da sağlıklı yaşamayı sağlayan özelliğe sahiptir. Spor branşlarının doğuş süreci ve gelişimleri farklılık göstermekte olup, uygulanma şekilleri, bireysel ve grup halindeki etkinlikleri ile birbirlerinden ayrılmaktadır. Sitemizin bu bölümünde spor branşlarının gelişim süreçlerini ve yöntemlerini sizler için derledik.

Basketbol: Amerika’yla özdeşleşmiş olan bu spor dalı son yıllarda dünya çapında etkisini gösteren bir spor dalıdır. Elle oynanan bu spor dalı zekanın ve pratikliğin ön planda olduğu bir oyundur.

Elle oynanan bu oyunda amaç belirlenen süre ve kriterler doğrultusunda topu basket potasının içerisinden geçirmektedir.

Voleybol: Grup sporları arasında grup olarak hareket etmenin oldukça önemli olduğu spor dallarından bir tanesi de voleyboldur. Fiziki üstünlükten ziyade taktiksel gücün yeterli olması daha önemlidir. Amaç ise sahayı ikiye bölen filenin üstünden karşı tarafta bulunan rakip sahaya file üzerinden topu yollama üzerine kurulmuştur.

Futbol : Evrensel düzeyde en fazla popüler olan spor branşıdır. Ayakla oynanan bu sporda fizik gücünün yüksek olması başarı açısından oldukça önemlidir. Ekipman ve saha yönünden birçok alternatifi bulunması nedeniyle az gelişmiş ülkelerde pratikliği açısından ilgi çekmektedir.

Grup olarak oynanan bu oyunda her oyuncunun görev yeri ve mevziisi önceden belirlenmekte ve karşı kaleye gol atmayı amaçlamaktadır. Dünya standartlarında en fazla bütçe ayrılan ve takip edilirliği üst düzeyde olan bir spor branşıdır.

Hentbol : Türkçe tercüme edildiğinden el topu anlamına gelen hentbol ’da amaç futboldaki gibi karşı kaleye gol atmaktır. Futboldan farklı yönü ise ayakla değil elle oynanan bir oyun oluşudur. Ülkemizde popülerliği pek olmayan bu spor branşı son yıllarda ise önemli bir gelişme göstermektedir.

Atletizm: Dünya çapında geçerliliği olan geçmişi en eski olan spor branşlarındandır. Dünya olimpiyatlarının başlangıcı atletizmle olmuştur ve insanları sporla tanıştırma açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. 100 m, 200 m, 400 m, bayrak ve engelli gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Tenis : Kort adı verilen alanda , tek ya da çift kişilik rakiplerin raket adı verilen ekipmanla, boyutu diğer spor dallarına nazaran küçük olan  topu ortadaki file üzerinden rakibin sahasına vurması işlemidir.

Yüzme : Kıyafetler dışında herhangi bir ekipmana ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilen spor dalıdır. Görselliğin ve hızın ön planda olduğu farklı branşları bulunmaktadır. Esneklik ve fiziksel güç temel etkendir. Genel olarak zamana karşı oynansa da estetiklik açısından önemli olan uygulamalarda zaman ikinci plana itilebilmektedir.

Güreş  : Güreş kıyafetleri ve sakatlanmaları önlemek adına kullanılan esnek ve yumuşak minder üzerinde iki kişinin birbirlerini yere düşürmeye çalışması üzerine kuruludur. Burada fiziksel güç çok fazla önemliyken kişilerin birbirlerine vurmamaları da gerekmektedir. Ülkemizde ata sporlarımızın temelini oluşturduğu için birçok bölgede festivalleri olmaktadır.

Boks : Güreş minderinde olduğu gibi sakatlanmaları engellemek adına rink adı verilen esnek ve yumuşak bir yerde yapılan spor branşıdır. İki kişiyle gerçekleştirilen bu müsabakada rakipler vücutlarının üst kısmına vurarak karşıdakini etkisiz hale getirmeyi hedefler. Diğer sporlara göre oldukça sert olan bu dalda sıklıkla sakatlanmalar olmaktadır.

Halter : Ağırlık ve fiziksel güç kriterlerine dayalı bir spor dalıdır. Tek bir sporcunun, iki ucuna demir ağırlıklar konulan bir çubuğu kaldırmasıyla yapılır.

Jimnastik : Eski bir spor türü olup, vücudun fiziksel yapısını geliştirme ve sağlamlaştırma esasına dayalı, düzgün ve artistik hareket yapma sporudur. Bireyseldir.

Tekwando : İlk olarak uzak doğuda temelleri atılmış bu dal, yumuşak bir alan üzerinde, çıplak el ve ayakla belirli kurallar ışığında iki kişi arasında gerçekleşen dövüş sanatıdır.

Judo : Judonun doğuşu Japonya kökenli olup, iki kişiyle gerçekleştirilen mücadelede rakip olan kişiye elle vurarak, onu yere yıkmaya yönelik bir spor branşı türüdür.

Masa Tenisi: Dikdörtgen biçiminde ve ortasında bir küçük file olan masa üzerinde birebir ya da  çifter  olarak raket aracılığıyla topu rakip yarı alana vurarak sayı kazanma çerçevesinde oynanan oyundur. Refleks üst plandadır ve salon sporlarının en önemlilerindendir.

Su Topu : Grupça oynanan oyunlardan bir tanesi olan su topu rakip kaleye yüzerek topu karşı kaleye gol atma amacına yönelik bir spor müsabakası türüdür. Fizik gücü ön plandadır  ve ülkemizde son yıllarda gelişme göstermiştir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ