Cumhuriyet Üniversitesi’nde Robot Programcısı Yetiştirilecek


SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi Avrupa Birliği’nden aldığı 800 bin lira hibe desteğiyle, ‘Robolab’ laboratuvarı kurdu. Robolab Proje Koordinatörü Dr. Yunus Torun, artık üretim süreçlerinde robot kullanımının yaygınlaştığını belirterek…

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi Avrupa Birliği’nden aldığı 800 bin lira hibe desteğiyle, ‘Robolab’ laboratuvarı kurdu. Robolab Proje Koordinatörü Dr. Yunus Torun, artık üretim süreçlerinde robot kullanımının yaygınlaştığını belirterek Sivas’ta 200 robot programcısı yetiştireceklerini ifade etti.

Teknoloji Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi tarafından AB’nin hibe desteği ile ‘Robot Laboratuvarının Kurulması ve Sanayi İşbirliği İle Uygulanması, Robot Eğitimlerinin Verilmesi’ konulu proje hazırlandı. Proje kapsamında mühendislik fakültesi binasına ‘Robolab’ laboratuvarı kurularak eğitime başlandı. Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Devre ve Sistemler Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Proje Koordinatörü Dr. Yunus Torun, projenin geçtiğimiz Eylül ayında başladığını belirterek, “Yaklaşık 5 aylık süreçte hazırlık aşamalarını gerçekleştirdik. Proje kapsamında 3 tane endüstriyel robottan oluşan bir laboratuvar kurduk. Geçen hafta itibariyle ise robot laboratuvarımız kurulmuş oldu ve faaliyete geçti” dedi.

ALMAN ROBOT ÜRETİCİLERİ EĞİTİM VERECEK

Türkiye’deki üniversitelerde robot programcılığı konusunda yeterince öğretim elemanı bulunmadığına dikkat çeken Torun, şöyle dedi:

“Projemizin ikinci aşaması öğretim elemanlarımızın bilgi ve becerileri ile uzmanlıklarının artırılması. Biz burada makine mühendisi, bigisayar mühendisi, elektrik mühendisi ve meslek yüksekokulunun ilgili bölümlerinden 12 öğretim elemanı seçtik. Onlar bugün itibarıyla eğitimlerine başladılar. Eğitimleri için yine Almanya’dan bir robot üreticisi ile anlaştık. O firma buraya geldi. Bugün itibariyle yaklaşık 2 ay sürecek bir eğitim programına başlamış olduk.”

“TÜRKİYE’DE MERKEZ OLACAĞIZ”

Projenin kazanımlarına değinen Torun, Türkiye’de hiçbir üniversitenin böyle bir gücü olmadığını ifade ederek, “12 öğretim elemanımız robot programlama konusunda uzman seviyede bilgi sahibi olacak. Evrensel standartlarda sertifikalarını almış olacaklar. Yani buradaki 12 hocamız dünyanın her tarafında robot programlama konusunda eğitim verebilecek hale gelecekler. Daha sonra ise kursiyerleri eğitmeye başlayacağız. Kursiyerler de, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden oluşacak. Ardından Sivas Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan mühendis, tekniker ve teknisyenlerden oluşan 40 kişilik bir grubu burada eğitime alacağız. Aynı zamanda Yozgat, Kayseri ve Tokat illerinin hem üniversitelerinde hem de organize sanayi bölgelerinde çalışan teknik elemanlar eğitilecek. Cumhuriyet Üniversitesi için müthiş bir güç bu. Dünyanın en hızlı robotları geldi buraya. Getirdiğimiz 2 robotun özellikle 150 komut saykılı var. Programlama konusunda 12 öğretim elemanı çok çok önemli bir güç. Türkiye’de bu noktada bir merkez olmamamız için önümüzde herhangi bir engel kalmadı.”

“ARTIK YURT DIŞINDAN PROGRAMCI GELMEYECEK”

Torun günümüzde üretimlerin artık robot teknolojisiyle gerçekleştirilmeye başlandığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Sivas’ta Organize Sanayi Bölgesine baktığımızda bile yavaş yavaş robotla üretime geçildiğini görüyoruz. Burada çok büyük endüstri var. Robotların en yaygın olarak kullandıldığı metal işlemede robot kullanımı yaygınlaşmaya başlayacak. Biz burada entegrasyon ve programcı yetiştirerek özellikle yurt dışından gelecek robot entegratörleri ya da robot programcılarının yerine artık Cuhmuriyet Üniversitesi’nden mezun olan öğrencilerin bu işi yapmasını sağlamış olacağız.”

FOTOĞRAFLI

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ