Besyo Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir ?


 

Bu sınavlara başvurmak için YGS sınavından herhangi bir bölümden her üniversitenin kendisinin belirlemiş olduğu baraj puanını almaları gerekmektedir. Ancak Besyo’ya başvurmak için YGS sınavından 140.000 puan almak yeterlidir.

 

BESYO Özel Yetenek Sınavlarının puan hesaplamasında; YGS sınavının %55’i ve uygulamalı olan özel yetenek sınavının da %45’i alınarak puan hesaplaması yapılıyor.

 

Özel yetenek sınavı; kişinin bedensel aktiviteler ve çeşitli spor branşlarında test edildiği; beceri, denge, koordinasyon, sürat, dayanıklılık vb. alanlarda çok yönlü aşamalardan oluşan bir sınav olduğu için bu bölümde öğrenim görmek isteyen öğrenciler sıkı bir bedensel çalışma yapmaları gerekiyor

 

Her yıl yüz binlerce adayın birbiriyle yarıştığı üniversite sınavında başarılı olabilmeniz biraz daha zorlaşmaktadır. Bu zorluğu aşmanın tek yolu düzenli ve amaca yönelik çalışmaktır. YGS’ ye giren yüz binlerce adayın Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulları ( BESYO ) ile ilgili pek bilgili olmadığı gözükmektedir. Bizler bunun için öğrencileri bilgilendirmek ve yönlendirmek amacıyla rehberlik eğitimi de vermekteyiz

 

BESYO HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

 

YGS’den 140.000 ve üzeri puan alan her öğrenci Besyo sınavlarına başvurabilir. YGS’nin herhangi bir alanında ( Say – EA – Söz ) almış olduğunuz en yüksek puanınız hangisiyse o puan türünüz başvuruda esas alınacaktır. BESYO Özel Yetenek Sınavlarının puan hesaplamasında; YGS sınavının %55’i ve uygulamalı olan özel yetenek sınavının da %45’i alınarak puan hesaplaması yapılıyor. Meslek Lisesi mezunları da dahil adayların puanlarından kesinti yapılmayan tek bölüm BESYO’dur. Besyo’ya sadece sporcular değil YGS puanı iyi olanlar da girebilir. Bütün üniversitelerin Besyo sınav sistemleri farklıdır ve bütün üniversiteler sınav sistemlerini ve sınav tarihlerini kendi belirler. Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulları dört (4) yıllık lisans eğitimi vermektedir. Besyo sınavlarında eski dönemlerde yapılan torpil olayları yüzünden bu okullara pek sıcak bakılmamaktaydı. Ancak bu sistemin tamamen düzeltilerek elektronik sisteme dönülmesiyle artık torpil olaylarının önüne geçilmiştir. Besyo sınavlarını sadece sporcuların kazandığı sanılmaktadır. Aksine sadece sporcular değil YGS’nin de çok büyük katkısı vardır. Bu yanlışı sporcular da çok yapmaktadır, ben bu sınavları yeteneğimle hallederim gözüyle bakanlar sınavların sonunda hüsranla karşılaşmaktadır. Kursumuzda hazırlanıp kazanan öğrencilerin % 80’i herhangi bir branşı olmayan ama sınavlarda istenilen parkurlara çok iyi hazırlanıp kazanan öğrencilerdir. Sporcu olsun olmasın bütün öğrencilerimizi çok iyi hazırlayıp kazandırmak bizim görevimizdir. Bunun içindir ki özel yetenek sınavlarına hazırlanmak için gideceğiniz hazırlık kurslarını iyi seçerek araştırmanız, tanımanız gerekmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ