Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?


Merhaba arkadaşlar bu yazımda size nasıl beden eğitimi ve spor öğretmeni olunur bundan bahsedeceğim.

Beden Eğitimi Öğretmenliği İçin YGS’ye Girmek Şart Mı?
Besyo Başvuru Şartları Nelerdir?

Öncelikle beden eğitimi ve spor öğretmeni olabilmek için ilk aşama olarak YGS sınavına başvurmamız gerekmektedir.
Bu sınavdan aldığımız puanlar neticesinde üniversitelerin kendi bünyelerinde yapıkları özel yetenek sınavlarına katılma hakkı kazanmaktayız.

YGS sınavı sonrası tahmini olarak mayıs ayından itibaren üniversiteler sınav kılavuzlarını açıklar ve beden eğitimi ve spor öğretmeni, atrenörlük, spor yöneticiliği ve rekreasyon bölümlerine öğrenci alım şartlarını yayınlarlar…

Beden Eğitimi Öğretmeni Taban Puanları?
Okullar sınavlara başvuruda bulunabilmek için öğrencilerde belirli bir taban puanı şartı aramaktadır. Örneğin bazı okullar beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü taban puanını 140 – 160 baraj puanları olarak belirlerken bazı okullarda bu taban puanı 300 olarak belirleyebilir bu konu tamamen okulların insiyatifi dahilindedir.

Beden Eğitimi Öğretmeni Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

YGS sınavı sonrası başvurmak istediğiniz üniversitenin besyo sınav ilanını takip ederek besyo sınav kılavuzunu inceledikten sonra ilk aşama olarak o  okulun sınav sisteminin size uygun olup olmadığını kararlaştırmalısınız. Bu aşamada önceliğiniz okulun bulunduğu il değil de okulun sınav sistemi olmalıdır.

Örneğin: Yüzme bilmeyen bir öğrencinin Kocaeli BESYO’yu beğendiği için Kocaeli BESYO’ya başvurması saçmadır. Çünkü ilk aşamasında 25 metre yüzme testi bulunmaktadır.

Sınav sistemi sizin bireysel yeteneğinize uyuyorsa ilgili okulun sınav parkuruna çalışmaya başlayabilirsiniz.
Çalışmadan, yoldan geçerken uğrayarak kazanılacak bir bölüm değildir.

Besyo Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sınav kılavuzunun okulun istediği belgeleri okula isteğine göre kargo/posta yoluyla yahut internet aracılığıyla veya da elden teslim yöntemiyle teslim etmelisiniz.

Beden Eğitimi Sınavları (BESYO) Nasıl Yapılır? 

Günümüzde BESYO sınavları iki şekilde yapılır.

– 1. yöntemde aday okulun besyo sınav kılavuzunda belirttiği sınav parkuru veya yetenek testine girerek elde ettiği derece sonunda yerleştirmeye tabi tutulur.
– 2. yöntemde ise aday okulun besyo sınav kılavuzunda istediği belgeleri okula teslim ederek sporcu özgeçmişine verilen puan sayesinde beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümünü kazanıp okuyabilir…

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Güneş diyor ki:

    Çok güzel ben 40 yaşındayım bu sene sınava girip beden öğretmenliğine katılabilirmiyim

BİR YORUM YAZ