Ayak Voleybolu Nedir? – Nasıl Oynanır?


Ayak voleybolu, Sepak Takraw, olarak da bilinen, üçer kişilik iki takım tarafından oynanan ve el dışında vücudun bütün kısımlarının kullanıldığı – özellikle ayak, diz, omuz ve kafa – bir file oyunudur. Top, rakip sahada yere değdiği takdirde sayı kazanılır. Oyun futbolla jimnastiğin bir karışımıdır. Sepak takraw dünya çapında popülerliği artan ve izleyici çeken bir spordur.

Geçmişi

Ayak voleybolu en çok Tayland ve Malezya’da popülerdir ve ilk olarak 15. yüzyılda oynanmıştır. Oyunun ilk zamanlarında adam ve çocuklardan oluşan takımlar topun yerde sekmesine izin vermeden birbirleriyle paylaşıyorlardı, oyun bugünün hacky sack oyununa benziyordu.

Oyun ilk kez 1829’da resmen düzenlenmiştir ancak resmi adı 1965’te konmuştur. Sepak Malezya dilinde “vuruş” anlamına gelirken takraw da Tayland dilinde “yumak top” anlamına gelmektedir.

Kurallar ve puanlama

Eskiden sert bir küre yaratmak için elle yoğrulan takraw topları günümüzde çok sert plastik ve bambusaplarından yapılmaktadır. Yaklaşık 250 gram ağırlığındadr.

Oyun servis dairesindeki oyuncunun servisi ile başlar. Bu sıada diğer arkadaşları kenardaki yarım dairelerde bekler. Rakip oyunculardan birinin bir ayağı servis sırasında kendi servis dairesinin içinde olmalıdır ancak diğerleri istedikleri yerde durabilir. Yarım dairedeki oyuncu topu servis kullanacak oyuncuya fırlatır ve servisçi de topu file üstünden rakip sahaya yollar.

Voleyboldaki gibi her takım topa en fazla 3 kez vurabilir, üç vuruş sonunda topu rakip sahaya göndermelidir. Karşılaşmalar 15 sayı üzerinden oynanan üç set üzerinden oynanır. Skor 14-14 olursa fark iki sayıya çıkana kadar set uzar. İki tarafın da 12’şer oyuncusu vardır, her oyunda farklı bir üçlü sahaya çıkar.

Oyun alanı ve donanım

Oyun alanı: Oyun badminton sahasının iki katı kadar bir alanda oynanır.İki yarım daire oyuncuların servis atarkenki konumlarını belirler. Ağın tepe noktası erkeklerde 1.54 metre kadınlarda ise 1.45 yüksekliğindedir.

Toplar: 20. yüzyılın sonuna kadar el yapımı ve kendine hastı. Günümüzdeyse toplu üretime geçilmiştir.

Oyuncu: Ayak voleybolu oyuncuları son derece sağlıklı atletik oyunculardır, akrobatik hareketler ve top kontrol yetenekleri ileri düzeyde olmalıdır. Oyun dışında salonda çalışırlar ama en iyi idman oyun sırasında yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ