Aşırı Miktarda Su İçmenin Zararları


Çok su içmek beyin kimyasını bozuyor…

Vatan’da yer alan habere göre Londra’daki The Whiteley Klinik’te Kalp ve Damar Cerrahı Profesör Mark Whiteley, fazla su içmenin beynin kimyasını bozduğunu belirterek sağlık problemlerine yol açabileceğini duyurdu. Genel olarak, uzmanlar günde en az 2 litre su içilmesini önerirler ancak İngiliz Sağlık Kurumu -çay, kahve, süt gibi içtiğiniz her şey dahil olmak üzere- yetişkin kadınlarda için 1.6 litre, erkekler için ise 2 litrenin yeterli olacağını bildiriyor.

Aşırı terlemeye

Profesör Whiteley, hiperhidrozis olarak adlandırılan aşırı terleme hastalarına ilk sorduğu sorunun “Ne kadar su içiyorsunuz” olduğunu belirtiyor. İhtiyacınızdan fazla içtiğiniz su, aşırı terlemeye yol açabilir.

Uykusuzluğa

Uykuya geçtiğimiz anda vücutta salgılanmaya başlayan antidiüretik hormon, gece tuvalet ihtiyacının gecikmesini sağlar. Bu hormon, böbreklerin çalışmasını yavaşlattığı için gece rahatça uyuyabiliriz. Ancak akşam yatmadan önce 2-3 bardak su içmek, bu hormona rağmen böbrekleri çalıştırır ve uykunun bölünmesine neden olur.

Su zehirlenmesine

Uzmanlar, aşırı su tüketiminin vücutta zehirlenmeye de yol açabileceğine dikkat çekiyor. İngiliz Dietetik Birliği’nden Dr. Frankie Phillips, “Çok hızlı bir şekilde, aşırı miktarda su içmek, vücudun dengesini bozuyor” uyarısı yaptı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ