Amerikan Güreşi Nedir? – Nasıl Yapılır?


Amerikan Güreşi Nedir?

Herkes merak eder amerikan güreşi nedir?İki kişinin kavgasımı, güreş için acı çekmekmi, yoksa hayatın kendisimi.Aslında amerikan güreşi bunların hepsinin karışımıdır.Yazıma başlamadan önce ilk olarak ufak bilgiler vermek istiyorum.Amerikan güreşi’nin yurtdışındaki adı aslında profesyonel güreştir ondan yabancı birine American Wrestling derseniz o nedir diye tanım verir.Çünkü amerikan güreşi amerika’da yapılan olimpik güreşleri bile içine alan bir tanımdır.Amerika olimpik güreşi amatör olarak görür ama bize göre onlar profesyoneldir Türkler’de bunun için bu spora amerikan güreşi der.

Amerikan Güreşi Spormudur?

Aslında gerçekte hayır.Sebebi ise maçın başından sonuna kadar ayarlıdır.Fakat bunu sadece şirketin yöneticileri ve güreşçiler bilir.Türkçe terimi Eğlence Sporudur yani eğlendirme amaçlı spor.Yani Güreşi insanlar spor kategorisine sokmaz.Eğlence sporuna sokar

Amerikan Güreşi Gerçekmidir?

Türkiye’deki pek çok insan yanlış kanalları izleyip yanlış bilgiye kapılıyor.Güreşteki vuruşlar gerçek olmasada güreşte yapılan ufacık yapılan hareket bazen güreşçinin kariyerine son verir.Oralarda kullanılan hardcore(sonra bahsedeceğim) vs vs’te gerçekten can acıtır.

Güreşte Kan Var Mıdır?

Bu soruya yok diyen adama iki cevap verirdim.Ya hiç maç izlememiş.Yada WCW izliyor.Kan güreşte genellikle haftalık şovlarda değilde PPV(Pay Per View)aylık sipariş üzerine dijital uydudan izlenen asıl özel maçlarda çok sık gözükür.

Kanın Sırrı Nedir?

Aslında genelde jiletle yapılır.Ama bu her şirket için geçerli değildir bazı şirketler gerçekçiliği önde tutmak için hardcorelardan alınan darbelerdede yapıyor.Jilet olayına geri dönelim.Mantığı şudur kameraların göstermediği bir anda adamın alnını jiletle kesmesi.Alında hiç damar olmadığından hem zararsız hemde daha çok kan çıkıp tüm yüze yayılır.Ondan güreşte vücudda kan nadir gözükür.Hep yüzdedir.

Güreşin Kuralları Nelerdir?

Bunları saysamda bu kurallar her maç için geçerli olmaz.Sadece normal maçlarda olur.Ama mesela ”NO DQ”(diskalifiye olmayan maçta) yahut ”Hell in a Cell”(kafesteki cehennem) maçında gözükmez sırf onlarda değil tabi daha çoğunda gözükmez.Bunlar örneklemeydi.Ama yinede belirli başlı kuralları söyliyeyim.

Tuş etme:Rakibinin sırtı yerdeyken ona herhangi bir yerini vucuduna koymalısın hakem üçe kadar sayar eğer kalkamazsa tuş olur.Ama kalkması için omzunu bile oynatması yeterli ondan okadarda kolay iş değil.

Pes Ettirme:Bu işi yapabilmek için için herhangi bir pes ettirici hareket uygulamanız lazım.bu esnada rakibiniz çok fazla acı çeker.Hakem ise devamlı pes edip etmediğini sorar pes ederse elini yere 2 3 kere vurur yada bunu dışında 2 yol daha vardır,birincisi rakip kendi elini yere vurur buna Tap Out denir;yada passed away dediğimiz olay gerçekleşir ki bu da sleeper hold yada choke hold tarzı hareketlerde rakibin bayılması durumudur.Maç biter.

DQ: Diskalifiye demektir.Kurallı maçlarda rakip size hardcore ile vurur yahut ringe adam karıştırır yahut size bir hareket yapacakken önünüze hakemi atarsanız hakem maçı dq ilan eder.Kemer maçları diskalifiye ile kazanılırsa kemer el değiştirmez.

No Contest:İptal demek.Ringe bazı isimler karışıp iki ismede dalarsa hakem maçı iptal eder burda gong birden fazla duyulur.

Rope Break:Bana göre saçma bir kural ama açıklamakta fayda var.Mantığı şu adamı sadece ringde tuş edebilirsin kafası azıcık ringin dışında olsun saymaz hakem yada bir submission(pes ettirme) hareketinde hareket çekilen iplere ulaşırsa hold bırakılmak zorundadır eğerki bırakılmasa hakem 5e kadar sayar ve diskalifiye eder.

Count-Out:Bir güreşçinin ringin dışında 10 sn gibi bulunma süreniz var.Ringe girip çıkarsanız süreniz sıfırlanır eğer süreniz dolarsa dq olursunuz.Bu anlattıklarım sadece normal maçta geçerli fakat.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ