Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Besyo Sınavı 2015


BAŞVURU İŞLEMLERİ

3.1. Başvuru Koşulları Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ve Antrenörlük Eğitimi Bölümlerine Özel Yetenek Sınavı başvuru koşulları aşağıda gösterilmiştir:

1. T.C. Vatandaşı olmak

2. Adaylar, “2014 – (ÖSYS) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu”nda belirtilen taban puanlara göre müracaat edeceklerdir. Buna göre; YGS ham puan türlerinin en az birinden, liselerin spor alan/kol/bölümlerinden mezun olan adaylardan, milli sporculardan ve bireysel veya takım sporlarında Ulusal Şampiyonalarda ilk üç dereceye giren adaylardan 140.000 ve daha yukarı, spor alan/kol/bölümleri dışındaki bir alan/kol/bölümünden başvuracak adaylardan ise 200.000 ve daha yukarı puan alanlar müracaat edeceklerdir.

3. 2010 ve sonrasında milli olan sporcular ve bireysel veya takım sporlarında Ulusal Şampiyonalarda ilk üç dereceye giren adaylar, kılavuzda ilan edilen millilik kontenjanından değerlendirmeye tabi olurlar. Milli sporcular ilgili kontenjan için kendi aralarında sınava tabi tutulurlar. İlgili millilik kontenjanı için yeterli başvuru olmaz ise kontenjan aktarımı sınava giren diğer adaylardan yedek sıralamasına göre tamamlanacaktır. Milli sporcuların millilik belgeleri Spor Genel Müdürlüğü tarafından onaylı ve bireysel veya takım sporlarında Ulusal Şampiyonalarda ilk üç dereceye giren adayların elde etmiş oldukları belgeler ise ilgili Federasyon Başkanlığı tarafından onaylanmış olmalıdır.

4. 2014-LYS’de, LYS puanı veya özel yetenek sınavı sonucu ile örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adayların Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) ile ilgili katsayıları yarıya düşürülecektir. Bu kural açık öğretimin kontenjanlı programları için de uygulanacaktır. Sınavsız geçiş ile meslek yüksekokulları veya açık öğretimin kontenjanı bulunmayan programlarına 2013-LYS’de yerleştirilen adaylara bu kural uygulanmayacaktır. Adaylar durumlarını ilişkin belgelerinin “Belge Kontrol ve Kesin Başvuru” esnasında bildirmek zorundadırlar. Yanlış beyanda bulunanların sınavları geçersiz sayılarak kayıtları silinecektir.

5. Herhangi bir sağlık ve fiziksel engeli bulunmamak. Not: Diğer üniversitelerin yaptığı özel yetenek sınavlarına katılan adaylar bu sınava da başvurabilirler. Ancak, başka bir yükseköğretim kurumundan disiplin cezası nedeniyle çıkarılmış bulunanlar başvuru yapamazlar.

Ayrıntılı Bılgı Icın Kılavuzu Indırınız…

indir.jpg (254×89)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ