Afyon Kocatepe Üniversitesi Besyo Sınavı 2015


AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ 2015–2016 AKADEMİK YILINDA BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİ, ANTRENÖRLÜK EĞİTİMİ VE REKREASYON BÖLÜMLERİNE ÖZEL YETENEK SINAVIYLA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR ÖN KAYIT KOŞULLARI

 Adayların başvurularında, “2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu’nda belirtilen “Özel yetenek sınavı gerektiren programlardan her birine, puan türünde sınırlandırma yapılmadan ve en az kaç puan almış olan adayların başvurabileceklerine, başvuru öncesinde sınavı yapacak ilgili yükseköğretim kurumunca karar verilecek” ifadesi dikkate alınmıştır. Buna göre; Antrenörlük Eğitimi Bölümüne, 2015 YGS puanlarının herhangi birinden en az 140 ve daha yukarı puan alan adaylar, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ile Rekreasyon Bölümlerine, 2015 YGS puanlarının herhangi birinden 200 ve daha yukarı puan alan adaylar müracaat edeceklerdir.

 Ön kayıt: 20 Temmuz – 24 Temmuz 2015 tarihleri arasında AKÜ Ahmet Necdet Sezer Kampüsü Karşısında bulunan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda yapılacaktır.

 Yetenek Sınavı: 27 – 31 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.

 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne 25 erkek, 15 bayan olmak üzere toplam 40 öğrenci, Antrenörlük Eğitimi Bölümüne 20 erkek, 10 bayan olmak üzere toplam 30 öğrenci ve Rekreasyon Bölümüne 20 erkek, 10 bayan olmak üzere toplam 30 öğrenci alınacaktır.

 Antrenörlük Eğitimi Bölümünü tercih edecek olan adaylar, olimpik spor branşlarında (bireysel veya takım sporları) sporcu özgeçmiş durumunu (belgenin aslı ile) belgelemek zorundadır. EK 1. de belirtilen spor branşlarındaki özgeçmiş veya başarılarını belgelendiremeyen ve sporcu özgeçmişi puanı alamayan adaylar, bu bölüme başvuramazlar.

 Başka bir Yükseköğretim Kurumundan disiplin nedeniyle çıkarılmış bulunanlar, ön kayıt yaptıramazlar.

 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü için, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 48. maddesindeki şartları taşımak ve öğretmen olmaya engel özrü bulunmamak. Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek vücut veya akıl hastalığı ile vücut sakatlığı bulunmamak. Omurga bozuklukları, aşırı kamburluk, pelteklik, kekemelik, düztabanlık vs. engellerinden biri veya birkaçı bulunanlar ön kayıt için başvuramazlar.

 Sınava herhangi bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı bulunan ve yükseköğretim programını kazanmış olan adaylar da katılabilir. 2014-ÖSYS’de, YGS/LYS puanı veya özel yetenek sınavı sonucu ile örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adayların ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları ile ilgili katsayıları yarıya düşürülecektir. Bu kural Açık öğretimin kontenjanlı programları için de uygulanacaktır. Sınavsız geçiş ile meslek yüksekokulları veya Açık öğretimin kontenjansız programlarına 2014-ÖSYS’de yerleştirilen adaylara bu kural uygulanmayacaktır. 

Müracaatlar şahsen yapılacaktır

indir.jpg (254×89)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ