100 metre Koşarken Vücudumuz Ne Tür Bir Enerji Harcar?


insan vücudunda farklı enerji metabolizmaları vardır. bunlar aerobik ve anaerobik olarak 2 ye ayrılır.
bunları basit şekilde anlatmam gerekirse;
anaerobik metabolizma vücutdun oksijensiz ortamda eneji üretmesi gereken zamanlarda kullanılır. oksijensiz ortamdan kasıt kısa süreli ve kuvvete ihtiyaç duyulan ortamlardır.
ağır birşeyi kaldırırken, süratli koşarken, sıçrarken, birşeyleri fırlatırken vücudumuz anaerobik ortamda çalışır ve enerji açığa çıkar.
spor branşlarından örnek vermek gerekirse; 100 merte – 200 metre – 400 metre koşucuları bu mesafeleri anaerobik ortamda enerji üretek koşarlar, antrenmanları da bu doğrultuda şekillenir. aynı şekilde snowboard anaerobik metabolizma kullanılır.

aerobik enerji(Oksijen Tüketilerek) metabolizması ise anaerobik(Oksijenin Hemen Hemen Hiç Tüketilmediği Kısa Süreli Eforlar) enerjinin yetmediği yerlerde devreye girer. uzun süreli, dayanıklılık gereken işlerde vücut aerobik metabolizmayı kullanır ve gerekli enerji açığa çıkar. yürürken, bisiklet sürerken, uzun mesafeleri koşarken aerobik metabolizmayı kullanırız. spor branşlarına örnek olarakta 3000 – 5000 – maraton (42.195 m) koşan atletler aerobik metabolizmayı kullanır. aerobik metabolizmayı geliştirmek için ise kuvvet antrenmanlarından ziyade uzun süreli dayanıklılık gerektiren egzersizler yapılır.

Bundan Ziyade Çoğu Spor Dalında Örneğin Basketbol Voleybol Futbol Güreş Iki Enerji Metabolizması Da Devreye Girmektedir .

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ