100 metre En Hızlı Ne Derece İle Koşulabilir ?


Bir insan 100 metreyi en hızlı kaç saniyede koşabilir?

Usain Bolt 100 metreyi 9.58’de koştuğunda sadece rekorları değil, tüm matematiksel teorileri de yerle bir etti. Bilim insanları en az 2060 yılına kadar kimsenin bu kadar hızlı koşabileceğini beklemiyordu. Peki kinesiyolojik ve fiziksel açıdan ulaşılabilecek en yüksek hız nedir? Genetik, fizyolojik ve anatomik açıdan en uygun atleti en iyi antrenman ve beslenme koşullarında yetiştirsek, en uygun çevresel koşullarda Bolt’dan ne kadar daha hızlı olabilir?

100 metre basittir, A’dan B’ye en en kısa süre…
Ancak bu, üç önemli aşamaya bağlıdır.

1. Reaksiyon zamanı: Start tabancaları tarih oldu, nedeni ise sesin ilk kulvardan 9. kulvara kadar olan 11 metrelik mesafeyi 0.032 saniyede kat etmesi (ses hızı deniz seviyesinde 21 santigrat derecede 343,2m/s), bu da ilk kulvardaki atlete avantaj sağlamaktaydı. Günümüzde yarışlar her bir atletin arkasında bulunan hoparlörden gelen bip sesiyle başlamakta. Önemli olan etkiye verilen tepki süresinin kısalığı. Takozdan en mükemmel çıkış sesten 1/10sn sonraki çıkış, daha kısa süre hatalı çıkış sayılıyor (bence o da ayrı bir tartışma konusu). Eğer Usain Bolt’un rekor kırdığı koşusundaki çıkışı 1/10sn’de gerçekleştirmiş olsaydı derecesi 9,51sn olabilirdi.
2. Güçlü kaslar: Çıkış için önemlidir ancak bu güç hipertrofik değil, nöromüsküler ve intramüsküler koordinasyonla gerçekleşmiş olmalıdır, aksi takdirde ağır bir alt ekstremitenin (uyluk, bacak, ayak) ivmelenmesi de ağır olacaktır.
3. Maksimal hıza ulaşma: Hava direnci hızın karesi oranında artar, bu da hız iki kat arttığında hava direncinin de dört kat artması anlamına gelir. 40km/s hızda karşılaşılan direnç, bir maratoncunun karşılaştığı direncin neredeyse dört katıdır. Pist rakımı 1000m olduğunda ise hava basıncı daha az dolayısıyla hava daha ince ve direnç de daha az olacaktır.

Sonuç olarak:
Usain Bolt’un rekor derecesi olan 9,58 baz alınıp yukarıda öğrendiğimiz optimal şartlar sağlandığında 9,01 saniyelik bir potansiyel zaman karşımıza çıkmaktadır. Bir sonraki limit ise insan anatomisinin her adımdaki şiddete bağlı darbelere dayanabileceği hız olacaktır. Ama biraz düşünelim. İnsanoğlunun bir mili dört dakikanın altında koşacak gelişmeyi göstermesi 190 bin yılını aldı… Fiziksel ve biyolojik olmaktan çok psikolojik olan bu eşik bir kere aşıldığında bunu bir başkasının yapması sadece 46 gün sürdü. On yıl sonra ise bunu 336 kişi başarmıştı. Öyleyse 9.01 saniyelik derece şimdilik mutlak bilimsel limitse, ” 9 saniye eşiğini aşmak atletizmin yeni kutsal kâsesi halini alıyor. İnsanlığın aşılmaz görünen engellerin üstesinden gelmeye yönelik dayanılmaz arzusu dikkate alındığında, bu eşiklerin aşılabilecek olması da gayet anlamlı.
Limitsiz hedeflerinizin olması dileğimle…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ